IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай вече не може да разчита на имотите за икономически растеж

Властите в Пекин опитват да спрат рисковете от разпространението на високите цени на жилищата към останалата част от икономиката

22:31 | 28.01.19 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Китайските власти са изправени пред все повече предизвикателства – продължаващата търговска война със САЩ или забавянето на местното търсене. Изглежда, че те нямат много инструменти за стимулиране на икономиката на фона на забавянето, пише CNBC.

Имотният пазар в Китай по традиция играеше важна роля за икономическото развитие на страна, богатството на домакинствата и настроението на потребителите. Имотите бяха използвани от Пекин за стимулиране на растежа при предходните кризи, включително преди три години.

Но наред с китайската страст за инвестиране в жилища продължаващите очаквания за подкрепа от държавата увеличиха цените и дълговото бреме на домакинствата.

Това създаде деликатна ситуация, при която анализатори очакват властите в Пекин да не се намесват този път, освен да поддържат цените стабилни.

Дзюнхън Ли, основател на компанията JL Warren Capital, смята, че 61% от китайските домакинства в градовете живеят в жилища, които са на по-малко от десет години. Тя отбелязва, че има много стари жилища, които все още са в добро състояние.

Някои „прости изчисления показват, че продължаващото строителство на нови жилища за стимулиране на инвестициите и в същото време за създаване на невярно впечатление за богатство с повишаването на цените на жилищата е напът да се сблъска в стена. Китайските ръководители напълно го осъзнават и много внимават да не изпращат погрешни сигнали на купувачите на жилища, че цените ще продължат да растат“, отбелязва Дзюнхън Ли в доклад от януари.

Висок дълг на домакинствата

В момент, когато Пекин опитва да промени икономиката си, като постави в центъра потреблението, има притеснения, че потребителите няма да разполагат със средства или ентусиазъм, за да харчат. Ръстът на продажбите на дребно вече се забави значително на фона на несигурността около търговското напрежение между САЩ и Китай и последиците за икономическия растеж.

Икономисти от Moody’s Analytics посочиха през декември, че разполагаемите доходи на китайците са нараснали със среден годишен темп от 10% в последните шест години, а дългът на домакинствата, голяма част от който е свързан с жилищата, се е увеличавал средно с 20% на година. През последната година средният темп на дълга на домакинствата е достигнал 26%, казва се в доклада.

Малко е вероятно жилищният пазар да изведе Китай от последното забавяне на икономиката. През последните няколко години намесата на правителството охлади пазара, а приносът на имотите за растежа е намалял леко до около една трета или една четвърт, казва Дан Уан, анализатор в Economist Intelligence Unit.

Редица наблюдатели на Китай отбелязват, че имотният пазар създава най-големите рискове за страната тази година.

Инфраструктурните разходи са ключът

Бързото превръщане на Китай във втората по големина икономика в света беше съпътствано с редица проблеми.
Контролираното от Комунистическата партия правителство до момента успява да поддържа растеж. Но това е предизвикателство, подложено на редица изпитания. За да предотврати силен икономически спад този път, Пекин има само един основен вариант за разходи – инфраструктурата, казват анализатори.

Уан очаква обявеното от правителството понижаване на данъците и таксите да има положителни последици в дългосрочен план, но в краткосрочен властите ще трябва да стимулират икономиката чрез инфраструктурни разходи.

Националната комисия за развитие и реформи замрази одобренията на градски транзитни проекти през август 2017 г. Но през второто полугодие на миналата година, главно през декември, Комисията даде на седем големи китайски града зелена светлина за подобни проекти, отбелязват Тин Лу и екипът му в доклад от 18 януари. Общите инвестиции в подобни проекти достигнаха 714,2 млрд. юана (105 млрд. долара), допълват авторите на доклада.

„Ускоряването на темпа на одобрение на тези проекти показва, че Пекин става по-загрижен заради забавянето на икономиката и иска да увеличи инвестициите в инфраструктура за увеличаване на търсенето и стабилизиране на икономическия растеж“, отбелязва Лу в доклада.

Алтернативни методи на финансиране

Властите се надяват, че развиваните проекти като високоскоростни жп връзки ще донесат временни работни места, икономически растеж и инвестиции в не толкова популярни райони. На фона на притесненията от високите нива на дълг анализатори отбелязват, че Китай опитва някои алтернативни методи за финансиране като частни партньорства и емитиране на дълг въз основа на проекти.

Инфраструктурните разходи може да дойдат и под формата на инвестиции в технологии като 5G и интернет, отбелязва Уан.

С плана си „Произведено в Китай 2025“ Пекин цели да превърне страната в глобален технологичен лидер. Но не е ясно доколко бързо и в каква степен повишените разходи за подобни инфраструктурни проекти ще подкрепят икономическия растеж. Китай вече изгради скъпа високоскоростна жп мрежа, особено в най-проспериращите области. А друг проблем за властите е частният сектор, който създава най-много нови работни места, но изпитва затруднения в оперативната и финансова среда, която продължава да благоприятства държавните компании. 

„Китай не може да се откаже напълно от основания на дълг модел. Когато потреблението не може да стимулира растежа, инфраструктурните разходи, основани на дълг, се превръщат в необходимост“, казва Уан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 5
Иван Митев
преди 5 години
Китайските власти са в капана на неправилната работа на Китайската централна банка и при достатъчно време ще понесат страданията от катастрофална стопанска криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
mrynmryn
преди 5 години
В Китай има градове, в които няма нито един човек. Просто са построени за "бъдещето", та толкова и за стройтелния им пазар. Бая "изкуствено налети" пари има в него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 3
julian12
преди 5 години
Китай е в застой от 3 години. Няма да може да си реализира потенциала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 13
Pyramid
преди 5 години
Китай има Потенциал ище го реализира. Въпрос на време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още