IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищните пазари в Азия също са в плен на глобалния спад

Растящите лихви по ипотеките и волатилните фондови пазари влошиха настроенията на инвеститорите

15:04 | 27.01.19 г. 17
<p>
	<i>Снимка: Архив Ройтерс</i></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Сидни

Жителите на Сидни започнаха да се чудят какви ли ще са икономическите последици от намаляването на богатството, предизвикано от най-големия срив на цените на жилищата от края на 80-те години на миналия век.

Средните цени на жилищата са намалели с 11,1% спрямо пика им от 2017 г., сочат данни на CoreLogic Inc.

Понижението е по-голямо спрямо спада от 9,6%, когато Австралия беше напът да навлезе в последната си рецесия.
Макар че цените все още са с около 60% по-високи в сравнение с 2012 г., което означава, че малко собственици на съществуващи жилища са „под водата“ (имотите им струват повече, отколкото дължат по кредитите), анализаторите прогнозират спад с още 10%.

Централната банка е притеснена и че дълго забавяне ще се отрази на потреблението, а на фона на обещанията на основната опозиционна Лейбъристка партия да намали данъчните облекчения за инвеститорите в имоти, ако спечели изборите през май, доверието вероятно ще бъде засегнато още повече.

В четвъртък финансовият министър Джош Фрайденберг призова банките в страната да не затягат повече правилата за отпускане на кредити, тъй като задълбочаването на спада може да подложи на натиск икономиката.

Шанхай, Пекин

Мерките за овладяване на прегряващите цени се отрази негативно на продажбите, а цените на жилищата в най-големите градове в страната са с около 5% под пика им. Правилата за закупуване на повече жилища, или колко скоро жилището може да бъде продадено след закупуването му, започват да се смекчават, а жилищните строители използват разнообразни стимули, за да привлекат купувачи. Жилища1 Жилища1

Една строителна компания подаряваше пред септември автомобили BMW на всеки, който иска да купи тристаен апартамент или къща от проекта й в Шанхай. Първоначалната вноска също беше намалена, като China Evergrande Group иска депозит от само 5% в сравнение с обичайните 30%.

„Не е изненадващо, че цените на жилищата в Пекин и Шанхай намаляват предвид политиките за ограничаване на двата пазара“, казва Хенри Чин, ръководител на отдел „Изследвания“ в CBRE. Индекс, който следи цените на старите жилища в Пекин, намалява от септември насам, докато индексът в Шанхай е на червена територия от близо 12 месеца, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:14 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 22 rate down comment 1
studioaa
преди 5 години
Категорично не си прав, цените в Сан Франциско са много по-ниски от тези у нас спрямо доходите. Например 100 квадратни метра чиста площ струват около 25 годишни средни годишни дохода или 2.4 милиона $ и става въпрос за къща с малък двор не за кооперация. У нас нещо подобно би струвало да сметна 150 квадрата * 1200 евро плюс още 50-80хил. евро за двора и градината или към 250 хил. евро или това прави 34 средни годишни дохода. При нас е много по-скъпо почти с 40% по-скъпо от Сан Франциско. Е някое имение може да струва и 100 милиона $ или повече, но у нас би струвало доста повече...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 24
Sakamano
преди 5 години
Зависи къде живееш, в моя квартал всичко е разпродадено още на зелено. Точно затова сравнението ти със Сан Франциско не е коректно. Уместно е да се сравняват сходни по качество имоти. Убеден съм, че жилищата с добра локация там са много по-скъпи от софийските.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Просто ГРОБ-арите и психо-десните не се научихте, че като загробите 91% от промишлеността, всички селяни ще се юрнат в столицата, и те малко да намажат от мазнината, която се точи от чуждестранните заеми, еврофондове и национален бюджет.И ще продадат и последната нивичка на прадядо си, за да живеят в това мръсно и голямо (по манталитет) село.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 1
studioaa
преди 5 години
Прав си за търсенето и предлагането, но у нас търсенето е много слабо и затова имотите предстояват дори по 10 години без да бъдат продадени. Срещу мен в новопостроените блокове не са продали още от 2008 насам вече 11 години и цената не е паднала въобще, а вероятно данъци и 1 лев не е платен на общината за този период. В Сан Франциско обаче рядно имот застоява повече от 6 месеца преди да бъде продаден според LA Times. И независимо от това цените у нас са по-високи, много по-високи. Общината е основния виновник за балона заедно с банките...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 23
Sakamano
преди 5 години
Така и не се научихте, че цената зависи от търсенето и предлагането, а не от доходите. Доходите не че нямат значение, просто са второстепенен фактор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 2
studioaa
преди 5 години
Аааааааааааа не обиждай Сан Франциско, там цените далеч по ниски от тези в София спрямо доходите. Само в Бевърли Хилс може би е по скъпо или сравнимо със София.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
Само в София, пазара на имоти е във възход. Цените са достъпни колкото и в Сан Франциско.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още