Китайски инвеститори са се разделили с недвижими имоти в САЩ на стойност 1 млрд. долара през третото тримесечие, продължавайки изтеглянето си напоследък от хотели, офис сгради и други имоти в чужбина под натиска на Пекин да намалят дълга си и да ограничат инвестираните пари в чужбина, пише Wall Street Journal.
Застрахователни компании, конгломерати и други големи инвеститори от Китай са продали недвижими имоти в САЩ на стойност 1,05 млрд. долара през третото тримесечие, а са придобили имоти за 231 млн. долара, сочат данни на Real Capital Analytics.
Това е второ поредно тримесечие, в което китайците се превръщат в нетни продавачи на бизнес имоти в САЩ. През второто тримесечие китайските инвеститори за първи път от 2008 г. насам продадоха повече американски недвижимости, отколкото купиха.
Те вложиха десетки милиарди долари в последните пет години, за да придобият американски имоти и земя, като предпочитанията им бяха насочени главно към големи градове като Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско и Чикаго. Китайските купувачи понякога плащаха рекордни цени, за да се сдобият с трофейни имоти. През 2015 г. Anbang Insurance Group плати 1,95 млрд. долара за закупуването на Waldorf Astoria в Ню Йорк – най-високата цена, плащана някога за американски хотел.
Растящите нива на корпоративния дълг и опасенията за стабилността на валутата накараха китайското правителство да затегне контрола върху инвестираните в чужбина капитали и да ограничи придобиванията на компанията извън границите на страната. Това принуди китайските инвеститори да намалят придобиванията си и да се освободят от чуждестранни активи.
В последно време търговското напрежение между Пекин и Вашингтон предизвика нова вълна от разпродажби, въпреки че много китайци продължават да проявяват интерес към проекти в чужбина, а двете правителства постигнаха колебливо примирие през уикенда.
Ping An Insurance Group Co. of China и партньорите й са продали през август 13-етажна офис сграда в Бостън за 450 млн. долара, най-голямата продажба на китайски инвеститор през третото тримесечие, съобщава Real Capital Analytics. Американският й партньор Tishman Speyer съобщи, че стои зад решението за продажбата.
Има признаци, че оттеглянето на Китай продължава и през четвъртото тримесечие. Dalian Wanda Group продаде терен в Бевърли Хилс, щата Калифорния, миналия месец за над 420 млн. долара. Китайският конгломерат купи парцела от осем акра през 2014 г. за 420 млн. долара и планираше да построи луксозни жилищни сгради и бутиков хотел, но спорове с местен профсъюз и подизпълнители блокираха напредъка.
Anbang нае неотдавна Bank of America, за да й помогне да продаде луксозните си хотели, с които се сдоби преди две години за 5,5 млрд. долара, въпреки че Waldorf не е включен в разпродажбата, съобщи запознат източник.
Но не всички китайски инвеститори се оттеглят от САЩ. Собственикът на търговски център Site Centers Corp. съобщи миналата седмица, че е продал дял от 80% в десет търговски центъра на две неназовани китайски институции, които оценили имотния портфейл на около 607 млн. долара. Site Centers ще запази дял от 20% в търговските центрове, които се намират в градове като Ралей и Финикс.