IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайци купуват жилища в Гърция в търсене на изгодна сделка и добър живот

От издадените 3404 разрешителни за местопребиваване от началото на програмата "златна виза" 1700 са отишли при китайски граждани

20:56 | 30.10.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Три пъти седмично стотици китайски инвеститори пристигат на летището в Атина и са посрещани от гръцки брокери на недвижими имоти, които ги откарват директно в града, за да огледат апартаменти за продажба.

Посетителите са привлечени към Гърция от ниските цени на имотите и една от най-щедрите програми „златна виза“ в Европа, която предлага разрешение за пребиваване за пет години с възможност за подновяване в замяна на инвестиция в недвижим имот на стойност 250 хил. евро (285 хил. долара), пише Ройтерс.

Сумата е достатъчна за закупуването на тристаен апартамент в гръцката столица с изглед към Акропола.

Освен това пазарът показва първи признаци на възстановяване, откакто гръцката икономика започна да се сгромолясва след дълговата криза през 2009 г., въпреки че цените на имотите все още са с около 40% под пика им.

Жител на Атина, който съобщава само малкото си име Василис, почти се отчаял, че може да намери купувач за жилището си миналата година, когато микробус спрял пред мезонета му и от него слязло четиричленно китайско семейство. На следващия ден получава оферта за имота.

„Те не дойдоха на втори оглед. Получихме първоначална вноска и целият процес беше задействан“, споделя Василис.

Той придобил жилището в предградието Геракас за 320 хил. евро (367 хил. долара) през 2017 г. и решил да го продаде, за да купи собствен апартамент на двете си пораснали деца. Василис продал дома си на китайското семейство за 220 хил. евро.

Цените на имотите нараснаха с 0,8% през второто тримесечие на годишна основа след ръста от 0,1% през първото тримесечие, когато беше отбелязано първото повишение от 2008 г. насам, сочат данни на Гръцката централна банка.

Преките чуждестранни инвестиции в имоти са скочили с 91% до 287 млн. евро миналата година спрямо 2016 г., показват още данните на банката. В същото време данъците върху продажбите на имоти са се увеличили с 41% на годишна основа в седемте месеца до юли и достигат 204,7 млн. евро, показват данни на приходната агенция AADE.

„Получаваме много повече телефонни обаждания“, казва Лефтерис Потамианос, ръководител на Имотната асоциация на Атина, която представлява около 3 хил. брокери.

„Огромното мнозинство са чужденци, но все още има и някои гърци. Китайците със сигурност са много напред в играта“, допълва той.

Потамианос прогнозира, че цените на жилищата ще нараснат средно с 5 до 7% на годишна основа в Атина тази и следващата година.

Обратната страна на медала

Помага и фактът, че курсът на юана се понижи с над 6 на сто спрямо долара тази година. Пекин ограничава инвестициите в чужбина, но китайските инвеститори продължават да намират начини да изнасят пари от страната.

Хора като 29-годишната Лиен Уънмин, бивша счетоводителка от Пекин и потенциален инвеститор за златна виза, казва, че закупуването на имот в Гърция не е свързано само с ниските цени, а и с получаването на виза, която позволява свободно пътуване в рамките на Европейския съюз.

Топлият климат на Гърция също е част от привлекателността й, допълва Лиен. „Гърция има много приятно време и харесвам хората, храната“, разказва тя пред Ройтерс на балкона на апартамент, който смята да купи. Жилището се намира в луксозен квартал, който гледа към централната част на Атина.

Лиен планира да вложи 250 хил. евро в един-два апартамента в центъра на гръцката столица и да ги отдаде под наем на сайта за споделяне на жилища Airbnb. Възможно е също така да придобие друг имот за себе си в южно предградие.

„Мога да купя два-три апартамента за 250 хил. евро, но ако вложа същата сума в Пекин, ще мога да се сдобия само с един апартамент на хубаво място с площ от 30 кв. м. Разликата е голяма“, споделя Лиен.

Затягането на регулациите върху миграцията миналата година в САЩ, Канада и Австралия, които бяха популярни дестинации за китайците в миналото, също помогна на Гърция, казва Алис Ма, мениджър по продажбите в компанията Bloom Consulting в Пекин.

Португалската програма за петгодишни златни визи също привлече интереса на китайци наред с инвеститори от Франция и Великобритания, но там купувачите трябва да вложат минимум 500 хил. евро.

Компанията Anastassiadis Group на Йоанис Анастасиадис предлага широка гама от услуги за улесняване на китайските инвестиции, включително осигуряване на адвокати и нотариуси, които да помогнат за издаването на визата.

„Гърция бавно се превръща в място, което привлича хора да живеят там и дори да планират да прекарат остатъка от живота си в Гърция“, отбелязва той. За наемателите обаче китайският интерес не е толкова добра новина.

Намеренията на много купувачи да се сдобият с имот, за да го отдадат под наем, тласка цените на наемите нагоре и понякога води до заплахи за изгонване от жилището, ако наемателите не се съгласят да плащат по-високите цени, казва Ангелос Скиадас, ръководител на Асоциацията на наемателите в Гърция (PASYPE).

Наемите в Гърция са нараснали с 8,4% в 12-те месеца до септември спрямо година по-рано, показва допитване на гръцкия филиал на компанията RE/MAX International.

„От миналата година проблемът се превръща в кошмар“, казва Скиадас. „Наемателите са принудени да напускат, защото са изнудвани от собствениците на имотите, а хората, които търсят ново жилище, са изправени пред екстравагантни наеми“, допълва той.

PASYPE планира да лобира пред правителството да увеличи минималния период на наем на жилище от три на шест години.

От издадените 3404 разрешителни за местопребиваване от началото на програмата „златна виза“ през 2013 г. почти 1700 са отишли при китайски граждани, сочат данни на инвестиционната агенция Enterprise.

Кери Лоу, главен изпълнителен директор на китайския сайт за глобални имоти Juwai.com, казва, че запитванията за Гърция са се удвоили през първото тримесечие на 2018 г. и са скочили три пъти през второто тримесечие. „Това е рязък ръст“, отбелязва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още