Продажбите на вече построени жилища са намалели за четвърти пореден месец през юли с 0,7 на сто, което е най-слабият темп за последните над две години и пазарът на недвижими имоти проявява признаци на охлаждане, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти отчете, че жилищата, продадени през юли, според данните отчитащи сезонните фактори, са били 5,34 милиона. Продажбите на жилища са спаднали с 1,5 на сто през последните 12 месеца.
Пазарът на жилища в САЩ страда от увеличение на разликата в богатството и запасите от домове с по-ниски цени остават свити. Продажбите на еднофамилни къщи на стойност над 500 000 долара са скочили през миналата година. За сметка на това обаче при жилищата, чиято цена е между 100 000 и 250 000 долара, суми, които средната класа може да си позволи, продажбите остават почти същите.
Средната продажна цена през юли се повиши с 4,5 на сто същия месец година по-рано до 269 600 долара.
През миналата седмица пък стана ясно, че достъпността на жилищата в САЩ е достигнала най-ниското си ниво от десет години насам през второто тримесечие на 2018 г. заради растящите цени на домовете и на лихвените проценти.
Общо 57,1% от новите и съществуващите жилища, които са били продадени между началото на април и края на юни, са били достъпни за семейства със средно равнище на доходите в САЩ от 71 900 долара. Това е спад спрямо първото тримесечие на годината, когато 61,6% от продадените жилища са били достъпни за хора със средни доходи и е най-ниското равнище от средата на 2008 г. насам.
Средната цена на жилищата в САЩ е скочила от 252 хил. долара през първото тримесечие до 265 хил. долара през второто тримесечие, което е най-високата средна цена за тримесечие в историята на индекса. В същото време средното ниво на лихвите по ипотеките е нараснало с над 30 базисни пункта през второто тримесечие до 4,67% спрямо 4,34% през първото тримесечие.