11 от 20-те града с най-бърз растеж на цените на жилищата в света се намират в Европа, включително София, която е на 18-о място с ръст на цените от 11,3%. Това стана ясно от неотдавнашна класация на консултантската компания Knight Frank.
Цените на жилищните имоти са се повишили с над 14% през миналата година в Берлин, Ротердам и Будапеща.
Данните на европейската статистическа служба Евростат потвърждават, че цените на жилищата на Стария континент растат. Средното увеличение в страните членки на ЕС през първото тримесечие е 4,7%, което е най-силният растеж на цените от края на 2007 г., точно преди началото на световната финансова криза, пише CNN Money.
Търсенето е подкрепено от ниските лихви по ипотечните кредити, подобряването на пазара на труда, повишаването на доверието на потребителите и растящия интерес от страна на чуждестранни купувачи, казва Кейт Евърет-Алън, експерт по жилищни имоти в Knight Frank.
В същото време броят на строящите се нови жилища намалява. „Съществува значителен спад на изникващите нови жилища“, отбелязва Евърет-Алън.
Един от примерите за тази тенденция е Испания, където през 2016 г. са били построени само 55 хил. жилища. За сравнение, през 2006 г. те са били 735 хил., точно преди икономиката на страната да бъде разтърсена от дългова криза.
Евърет-Алън отбелязва, че цените са се повишили с 10% в Мадрид, което поставя испанската столица сред европейските градове с най-голямо поскъпване на жилищата.
„Мадрид е ключов град. Икономиката се подобри значително. Активността с бизнес имоти се прехвърля и в жилищния сегмент...Виждаме интерес от европейски купувачи, както и от хора от Латинска Америка“, отбелязва Евърет-Алън.
Дъблин също се възстановява след спукването на имотния балон по време на финансовата криза. Цените там са нараснали с близо 12% през първото тримесечие. „Цените в страни като Ирландия и Испания все още са под пика преди кризата. Те растат от доста ниска база“, казва Евърет-Алън.
Малкото е красиво
Европа преживява и „ренесанс на малките градове“ благодарение на растящия интерес от млади купувачи, казва Пол Тостевин, заместник-директор в консултантската компания Savills.
“В сравнение със задръстените глобални мега градове, които предполагат по-високи разходи, по-малките исторически европейски градове предлагат на жителите по-кратки разстояния от дома до работното място, по-ниски разходи и високо качество на живот“, отбелязва Тостевин.
Има и изключения. Данните на Евростат показват, че цените в Италия и някои скандинавски страни намаляват. Knight Frank посочва, че цените в Торино са отбелязали спад от 7,1% през първото тримесечие.
Лондон, който е известен със скъпия си жилищен пазар, също регистрира спад на цените, тъй като Brexit и новите данъци отблъскват купувачите.
Промените в паричната политика може да ограничат бъдещото търсене. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви планове да прекрати програмата си от стимули за 2,5 трлн. евро (2,9 трлн. долара) и това може да повиши лихвените проценти още през 2019 г., което ще оскъпи ипотечните кредити.
Евърет-Алън казва, че купувачите може би опитват да финализират покупката на жилище преди повишаването на лихвите, което допринася за настоящата активност на пазара.
преди 6 години Никакви 2-3 години. По-скоро ще стане. Но едва ли ще е толкова трагично като 2008. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години още не се е надул съвсем качествено. Все пак цените на имотите в повечето държави са малко под 2008 или на нивото от 2008 а за 10 години доходите номинално са нарастнали вероятно на всякъде(без Гърция) с поне 10 -20 % а на местакато София дори с повече от 50% така че очаквам поне още 2-3 години да продължи да се надува но след това ще имаме ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Имотен балон се наду отново. отговор Сигнализирай за неуместен коментар