IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Очакват ли се по-рискови инвестиции в имоти в идните години?

Според консултантската компания Knight Frank инвеститорите в имоти могат да обмислят по-рискови стратегии на фона на подобряването на световната икономика

11:14 | 22.07.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В последните десет години икономистите нямаха особени основания за оптимизъм за перспективите в дългосрочен план. Но 2018 г. показва признаци на разведряване, а подобряването на икономиката в цял свят изкушава инвеститорите да обмислят по-рисковани стратегии, пише консултантската компания Knight Frank.

Това обаче не означава, че няма облаци на хоризонта. В най-развитите икономики лихвените проценти се очаква да растат, въпреки че инвеститорите могат да смекчат последиците, като се насочат към активи с по-висока доходност. В краткосрочен план рисковете днес са управляеми, а не систематични, като създават среда, която ще привлече повече капитал на пазара, отбелязва консултантската компания.

Възстановяване на световната икономика

Прогнозите за световната икономика са за силен растеж тази година, като МВФ прогнозира, че световният брутен вътрешен продукт ще нарасне с 3,9% през 2018 г. спрямо средното равнище от 3,4% в последните десет години. Това съответства на мнението, че 2017 г. е поставила началото на цикъла на растеж за световната икономика след забавянето през 2015 и 2016 г., когато ниските цени на горивата засегнаха нововъзникващите пазари.

Растежът обаче няма да се разпространи по равно, тъй като новият цикъл е на различни етапи в отделните части на света. Според прогнозите ще станем свидетели на огромни разлики между различните ноновъзникващи пазари. Очаква се Латинска Америка да постигне ръст от едва 2% през 2018 г., което е под равнището от 2,5% за развитите икономики.

За сметка на това нововъзникващите икономики в Азия вероятно ще отбележат ръст от 6,5%, тъй като страни като Китай и Индия продължават да се модернизират.

Китай и Индия

Има основания за оптимистични прогнози за нововъзникващите пазари в Азия. През 2017 г. Индия трябваше да се пребори с някои разрушителни сили като оттеглянето на някои банкноти и въвеждането на нов данък върху стоките и услугите. И двете мерки ще имат модернизиращ ефект в дългосрочен план.

В Китай президентът Си Дзинпин запази поста си, а натискът върху юана отслабна. Освен това и двете страни оказват голямо въздействие върху растящата дигитална икономика. В някои аспекти Китай изглежда изпреварва западните страни в последната вълна на електронната търговия и мобилните приложения.

В резултат на това Китай и Индия трябва да предоставят възможности за инвеститорите в имоти през 2018 г., въпреки че традиционно двата пазара са доминирани от местни пари.

Развити или нововъзникващи икономики?

Но международните инвеститори в имоти вероятно ще останат съсредоточени върху развитите икономики през 2018 г., въпреки че МВФ прогнозира относително нисък растеж на развитите страни. Но все пак трябва да се отбележи, че това е разрастване от висока база. В доларово изражение ръст на БВП от 2,5% в развитите икономики означава далеч повече пари, отколкото 6,5% в нововъзникващите икономики в Азия.

Освен това повече азиатски пари навлизат на глобалните трансгранични имотни пазари и обикновено инвеститорите се стремят към откъсване от Азиатско-тихоокеанския регион. Развитите икономики са привлекателни и благодарение на по-високото ниво на прозрачност на пазарите си и свободното движение на капитали.

Растящи лихви

Но променящата се лихвена среда в развитите икономики може да насърчи инвеститорите да се запитат дали трябва да купуват луксозни имоти или да ги създават чрез предприемачество или управление на активи.

Пазарите направиха корекция и доходността по държавните облигации нарасна в началото на 2018 г., тъй като инвеститорите признаха, че ерата на изключително разхлабената парична политика е към края си.

Доходността по десетгодишните американски държавни облигации започна през 2018 г. на ниво от 2,5%, но достигна 3% към края на април. Водят се дебати за това колко бързо централните банки ще повишат лихвите и до какво ниво, но никой не оспорва факта, че дългосрочната траектория е възходяща.

На този фон инвеститорите вероятно ще потърсят по-висока възвръщаемост и активите с ниска доходност може да се сметнат за по-непривлекателни, ако купувачът не търси запазване на богатството.

Вниманието може да бъде насочено към градове като Лондон, където пазарът вероятно надцени нивото на политически риск.

Накратко, 2018-та е година, в която световната икономика е напът да постигне силен растеж и това ще изисква от инвеститорите да бъдат по-проактивни в стратегиите си.

На фона на растящите лихви инвеститорите трябва да експериментират с нови пазари, различни локации и да се развиват с внимание към новите тенденции при наемането на нови площи като гъвкавост. Икономиката ще предостави възможности за растеж, но инвеститорите трябва да положат усилия да ги открият.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 14 rate down comment 0
mrynmryn
преди 6 години
За който го мързи да чете - една "консултантска" (нямам идея какво толкова може да те консултурат) фирма иска да успокой клиентите си, че всичко е наред. Каква модернизация в Индия, там 80% нямат даже питейна вода, а вероятно 30% нямат дори външна тоалетна. С тая "модернизация" ще им трябват още два века, че да са конкуренция дори в Азия. А инвестицията в имоти и в момента е рискова, особено в България, където са надули цените до максимума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още