Военни спекуланти, лица, финансиращи тероризма, и наркотрафиканти, санкционирани от САЩ в последните години, са използвали имотния пазар в Дубай като убежище за активите си, става ясно от доклад, цитиран от Bloomberg.
Докладът на базирания във Вашингтон Center for Advanced Defense Studies, който се основава на изтекли данни от имотния сектор в града държава, подкрепя отдавнашните слухове за имотния бум в Дубай.
Документът очертава подозрителни покупки на стойност около 100 млн. долара на апартаменти и вили в града на небостъргачите в Обединените арабски емирства (ОАЕ), където чуждестранната собственост подкрепя строителството, което сега изпреварва местното търсене.
Държавната организация Dubai Media Office е отказала коментар на доклада.
От своя страна Center for Advanced Defense Studies,, известен с акронима си C4ADS, съобщи, че Дубай има „пазар на луксозни имоти и доста либерална регулаторна среда, която поставя анонимността и пазенето на тайни над всичко“. САЩ вече предупредиха, че дубайските свободни икономически зони и търговията със злато и диаманти представляват риск.
„Разрешителният характер на тази среда има последици за глобалната сигурност, които далеч надхвърлят пясъците на ОАЕ“, отбелязва центърът в доклада си. „Във взаимосвързана глобална икономика с ниски бариери, затрудняващи движението на средства, само една слабост в регулаторната система може да помогне на редица глобални нелегални участници“, допълва той.
Въпросните имоти включват вили за един милион долара на изкуствения архипелаг Палм Джумейра и апартамент в най-високата сграда в света Бурж Халифа. Други са едностайни апартаменти в по-достъпни квартали на Дубай, най-големия град в ОАЕ.
Сред най-известните фигури, посочени в доклада, е Рами Махлуф, братовчед на сирийския президент Башар Асад и един от най-богатите бизнесмени в страната. САЩ наложиха санкции на Махлуф, който притежава най-големия мобилен оператор в Сирия - Syriatel, заради „сплашване и използване на близките му връзки с режима на Асад за получаване на неправомерни финансови облаги в ущърб на обикновените сирийци“.
Махлуф и брат му, на когото САЩ също наложиха санкции, притежават имот в Палм Джумейра, показва докладът. Те също така имат връзки с базирани в ОАЕ компании от свободната икономическа зона. ОАЕ, която е федерация от седем шейхства начело с богатото на петрол Абу Даби, се противопоставяше на Асад по време на дългогодишната война в страната му.
ОАЕ се противопоставя и на Хизбула, ливанската политическа партия и милиция, подкрепяна от Иран. Но в доклада си C4ADS идентифицира най-малко един имот, свързан директно с ливанските бизнесмени Камел и Исам Амхаз, на които САЩ наложиха санкции през 2014 г., защото помагали на Хизбула „да купува електроника под прикритие“ за военни дронове. Докладът посочва други близо 70 млн. долара, вложени в дубайски имоти, които са собственост на други двама акционери в санкционирани компании на Амхаз.
Отделно от това авторите на доклада посочват други 21 млн. долара в имоти, притежавани от хора, свързани с организацията на Алтаф Ханани за пране на пари – пакистанска мрежа, подпомагаща наркотрафиканти и ислямистки екстремисти като Ал-Каида чрез бюрата си за обмяна на валута.
Дубай отдавна е любимо място на хора, бягащи от закона. Контрабандата на злато към Индия се превърна в една от най-доходоносните търговии в емирството десетилетия наред след рухването на перлената индустрия. Оръжия, наркотици и други незаконни товари също са били прокарвани през града държава.
С течение на времето обаче Дубай се превърна в убежище. Решението на емирството през 2002 г. да позволи на чужденци да притежават имоти доведе до бърз бум на строителството, който привлече предприемачи от цял свят, включително американския президент Доналд Тръмп, чието име е свързано с два проекта за голф игрища и вили.
Лесното прехвърляне на луксозни имоти в Дубай се оказа добра възможност за хората, търсещи убежище за пари, които иначе не можеха да похарчат. Федерацията на американските учени предупреди през 2002 г., че „прането на пари в ОАЕ може да достига 1 млрд. долара на година“.
Парите бързо започнаха да се стичат в Дубай от всички краища на света, особено въвлечените във войните на САЩ Афганистан и Ирак.
Според американска дипломатическа грама, публикувана от Wikileaks през октомври 2009 г., над 190 млн. долара са изтекли от афганистанската столица Кабул до Дубай за три месеца през 2009 г., пренесени в пътнически самолети. Според същата грама през 2008 г. са изтекли около 600 млн. долара, 100 млн. евро и 80 млн. британски паунда.
В Пакистан властите смятат, че граждани са инвестирали 8 млрд. долара в имотния пазар в Дубай през последните четири години, вероятно за да избегнат данъци, съобщиха официални представители през 2017 г. Предполагаеми австралийски наркотрафиканти, арестувани в Дубай миналата година, също са притежавали имот в града, а правителствата в Нигерия и Южна Африка започнаха разследвания за предполагаемо пране на пари, замесващо Дубай.
Държавният департамент на САЩ издаде предупреждение тази година за пране на пари в Дубай в годишния си доклад за стратегията за международен контрол на наркотиците, като отбеляза, че бюрата за обмяна на валута в страната могат да се използват за контрабанда на пари в големи количества. Според доклада свободните икономически зони в ОАЕ, секторът на недвижимите имоти и търговията със злато и диаманти също създават рискове.
преди 6 години Ами да ги конфискуват тогава :)))Нали така се прави при установени и доказани схеми за пране на пари? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години апартамент в небостъргач , вила на острова , къща в предградието ... това са имоти за живеене - не е пране на пари . за пране на пари да питат брендо , луксозен комплекс на черноморието , и продава само на богаташи ... има да му дишат праха на нашия :))) . освен това много се съмнявам , че шейха ще даде на някой да си развява байрака в неговия заден двор ей така , това да не е БГ ... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ай стига бе - скъп и напомпан пазар, с мъглява регулация и акцент за предимство на конфиденциалност, било перачница за пари... Каква изненада. Изненадани са като полицай от брада... отговор Сигнализирай за неуместен коментар