IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Процъфтяващият имотен пазар в Германия си пробива път на изток

Бумът на имотния пазар в Източна Германия отразява опитите за възстановяване на блясъка от края на XIX и началото на XX век и за скъсване с миналото

16:01 | 29.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Германия преживява бум на недвижимите имоти, показва последният глобален индекс за цените на жилищата на консултантската компания Knight Frank. Берлин е най-бързо растящият голям пазар на имоти в света, като цените там са скочили с над 20% през 2017 г. Германските градове Хамбург, Мюнхен и Франкфурт също попаднаха в топ десет.

Растежът се насочва и на изток, където луксозните имоти си пробиват път в градове, различни от Берлин. Там тече усилен процес на строителство на нови луксозни жилища и ремонт на съществуващи имения, пише Wall Street Journal.

Лайпциг е най-успешно развиващият се град от бившата Германска демократична република (ГДР) с растящо местно население и пришълци от западната част на Германия. Цената на еднофамилно жилище е нараснала с над 65% между 2012 и 2017 г., сочат данни на Държавния консултативен съвет в града, който следи всички сделки с имоти.

В Дрезден, известен с концентрацията на вили отпреди войната, продажбите на жилища и апартаменти на цени над 1,2 млн. долара са се удвоили през последните пет години, показва анализ на базираната във Франкфурт имотна агенция Von Poll Immobilien.

Бумът на имотния пазар в Източна Германия отразява опитите за възстановяване на блясъка от XIX и началото на XX век наред с усилията за пълно скъсване с миналото.

Лайпциг е логистичният и географски център на Германската империя. В годините преди Първата световна война градът поръчва най-внушителните държавни сгради в страната, включително най-голямата гара и градски съвет.

В десетилетията след рухването на Берлинската стена той се превръща в свързващо звено в мрежата от високоскоростни влакове в страната и до голяма степен се вписва в индустриалната мрежа на Западна Германия с големи заводи на Porsche и BMW.

Жилищните сгради отпреди Първата световна война са старателно възстановени, а заради растящите цени дори обикновени жилища достигат прага от 900 хил. долара, казва брокерът Лукас Хьопке от имотната агенция Engel and Völkers.

Лайпциг и Дрезден се намират в Саксония, която някога е независима държава в източния край на немскоезична Европа. Още на север, в стария пруски бастион около Берлин, някои имения на благородници са оцелели както по време на Втората световна война, така и при комунистическия режим и отново предлагат отлични условия за живот в провинцията.

В Голсен, селищи по средата между Берлин и Дрезден, се предлага напълно възстановено имение от началото на XX век. То е с площ от 1161 кв. м, разполага с прилежащ терен от 15,3 декара  и се продава за 1,2 млн. долара.
Дори най-величествените пруски имения обаче бледнеят пред вилите в Дрезден. До края на XIX век големи, приказни вили започват да изникват на хълмове над река Елба.

Историческият център на града е разрушен при въздушни атаки на съюзническите сили през февруари 1945 г., но голяма част от вилите извън централната част оцеляват само със счупени прозорци. Много вили, които по-късно са превърнати в кооперации по времето на комунизма, отново стават еднофамилни жилища.

Лукс по поръчка може да бъде открит и в Лайпциг, където Свен Крюгер, оперативен директор на международна логистична компания, и съпругата му Ивон поръчали внушително бунгало, завършено през 2013 г. Двойката, която работила с архитектурното студио Atelier ST в града, вложила 1,1 млн. долара в едноетажната структура с площ от 195 кв. м. Двамата живеят в дома си с три спални и две бани с двете си деца на възраст от девет и пет години.

Точно преди рухването на комунизма през ноември 1989 г. Лайпциг беше известен с демонстрациите на обществена съпротива в понеделник. 43-годишният Крюгер си спомня, че е участвал в тях като юноша с майка си, вливайки се в тълпа от стотици хиляди души.

Новият Лайпциг може да бъде открит на алеята пред дома на семейство Крюгер, където автомобилът Porsche Cayenne е заменен от ново електрическо BMW i3. „То също е произведено в Лайпциг“, казва Крюгер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още