IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Чуждестранните инвестиции носят вина за рязкото поскъпване на жилищата на Острова

Голяма част от ценовия ръст се дължи на инвестиции чрез анонимни кухи компании

15:57 | 24.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Чуждестранните инвестиции в недвижими имоти са довели до повишаване на цените на жилищата с над една четвърт във Великобритания, показва изследване на King’s College London, цитирано от онлайн изданието Global Property Guide.

Без чуждестранните инвестиции средната цена на жилищата в страната щеше да е около 174 хил. паунда (245 115 долара), но притокът на чуждестранни пари е довел до поскъпването им до 215 хил. паунда (302 900 долара) през 2014 г. спрямо 70 хил. паунда (98 610 долара) през 1999 г., показва изследването.

Голяма част от ценовия ръст се дължи на инвестиции чрез анонимни кухи компании, регистрирани в потайни държави, смятани за данъчен рай.

Чуждестранните инвестиции са се отразили негативно и на равнището на собственост на жилища във Великобритания, показва изследването. Те не само са повишили цената на скъпите жилища, но са имали и „ефект на просмукването“ на останалата част от пазара, съобщава Филипа Са, старши лектор в KLC, която е осъществила изследването.

Според авторите му чуждестранните инвестиции са причината най-голямото повишение на цените във Великобритания да се отчита в Лондон и югоизточната част на страната. Подобно явление се наблюдава и в някои други градове като Ливърпул и Манчестър.

Анализ на данни на имотния регистър показва, че продажбите на чуждестранни компании са оказали пряко въздействие върху цените на жилищата. Увеличаване с 1% на дела на продажбите на имоти на чуждестранни компании например е довело до повишаване на цените в района с 2,1%.

Британското правителство обяви неотдавна, че хора, помагащи на кухи компании да инвестират в британски имоти, ще бъдат застрашени от две години затвор и неограничен размер на глоба, ако истинските собственици на имота не бъдат обявени в публичен регистър. Законопроектът обаче все още не е внесен в парламента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:52 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още