Ел Салвадор може да се превърне в първата страна в света с общност от 3D принтирани домове, съобщава CNN.
Американската организация с идеална цел New Story набира 1 млн. долара, за да осигури над 100 3D принтирани къщи за страната в идните две години. Тя финансира домове за нуждаещи се семейства и хора, принудени на напуснат родното си място заради природни бедствия.
„Искаме да осигурим тези къщи за семействата, които най-много се нуждаят от тях“, казва главният изпълнителен директор и съосновател на New Story Брет Хаглър. Компанията вече работи с 3D технологията за принтиране на къщи.
По-рано този месец тя показа първия си постоянен 3D принтиран дом на фестивала SXSW в Остин.
Къщата разполагаше с три стаи – основна спалня, всекидневна и малък офис или детска спалня заедно с баня. Но тя съвсем не беше традиционна - къщата беше сглобена за 48 часа чрез гигантски 3D принтер. Машината използва бетонен микс, който се втвърдява при засъхване и New Story смята, че е той по-устойчив от обикновените бетонни къщи.
Компанията работи по дома в Остин с бизарания в града стартъп за роботизирано строителство ICON. Компаниите разработиха 3D принтера „Вулкан“, който „принтира“ къщата. По-късно New Story добави прозорци, осветление и мебели.
28-годишният Хаглър очаква в крайна сметка принтирането на къща да отнема между 12 и 24 часа. „Това е обещанието на роботиката, ще става все по-бързо“, казва той.
Над половината от парите, които New Story набира за проекта в Ел Салвадор, ще отидат за научни изследвания, развойна дейност и транспортиране на принтера „Вулкан“ и на софтуера. ICON също е партньор в проекта.
Макар че домовете в Ел Салвадор ще бъдат най-амбициозният жилищен план на компанията, тя не за първи път осигурява жилища за нуждаещи се семейства. New Story си е партнирала с местни организации с идеална цел за финансиране на подобни домове и в миналото и е изградила над 850 къщи в Хаити, Ел Салвадор, Мексико и Боливия от стартирането на проекта през декеври 2014 г.
Предишните домове на New Story са били изграждани с обикновени бетонни блокове и тънък покрив. Процесът отнемал около 15 дни, а разходите надхвърляли 6 хил. долара. Но компанията очаква технологията за 3D принтиране да помогне за намаляване на разходите и за по-бързото обслужване на повече хора. Например новите къщи в Ел Салвадор ще струват около 4 хил. долара.
New Story и ICON не са първите, които разработват принтер за домове. Миналата година компанията Apis Cor принтира къща в Русия, припомня CNN.