Световният имотен пазар се възползва от високата възвръщаемост за инвеститорите и позитивните очаквания за световната икономика. Това става ясно от доклада „Нововъзникващи тенденции в недвижимите имоти – глобалните прогнози за 2018 г.“, публикуван съвместно от PwC и Urban Land Institute (ULI).
На силно конкурентния имотен пазар в късен цикъл на развитие индустрията трябва да прибегне до технологиите, нови бизнес модели и концепцията „пространството като услуга“, пишат авторите на доклада, цитиран от онлайн изданието property-magazine.eu.
Световните бизнес лидери, които са били интервюирани за целите на доклада, са съгласни, че имотният пазар е навлязъл в късен цикъл на развитие, но според някои от тях прогнозите за относително силен растеж на световната икономика и произтичащото от тях търсене могат да удължат цикъла.
Повишаването на трансакциите в Европа и рекордната активност на азиатските пазари като Хонконг и Сингапур подкрепят тази идея. В същото време цената на основни активи остава предизвикателство, което в съчетание с по-голямото внимание към силните икономики тласка инвеститорите към алтернативни сектори като логистични площи и второстепенни градове като Копенхаген в Европа и Ралей и Дърам в САЩ.
Очаква се нарастващите лихвени проценти и инфлация да подложат индустрията на напрежение, особено в САЩ и Европа. Според интервюираните рискът от по-високи лихвени проценти сега е много по-голям, отколкото преди шест месеца.
Авторите на доклада подчертават нарастващата пропаст между лекотата за набиране на капитал и относително трудното му ефективно инвестиране. Тази тенденция е особено подчертана в Азия, където местните държавни и институционални фондове с големи ликвидни средства купуват имоти както в региона, така и в останалата част на света, засилвайки конкуренцията за активи. Заради това съревнование традиционните класификации за възвръщаемост и риск рухват, а традиционни и опортюнистични инвеститори се насочват към пространства с добавена стойност.
Пазарът в късен цикъл на развитие и затрудненията при инвестирането на капитала доведоха до вълна от консолидации сред компаниите, притежаващи имоти, и фондовете за рисков капитал, пишат авторите на доклада. Според тях в тази нова среда имотните компании трябва да се насочат към нови бизнес модели, за да набират пари и да постигат печалба. Заради сеизмичните промени в индустрията имотните компании ще изискват нови умения за обработване на големи масиви от данни и за използване на технологиите за подобряване на вземането на решения, управлението и процеса на оценка.
По отношение на имотната индустрия в Европа авторите на доклада отбелязват, че тя се възползва от най-бързия растеж в ЕС в последните десет години , което подкрепя търсенето и инвестициите. Голяма част от растежа се дължи на основни икономики като Германия, Франция, Италия и Испания. Представителите на имотната индустрия в Европа обаче не могат да разграничат Лондон от продължаващата несигурност около Brexit. Но азиатските инвеститори, които не се вълнуват толкова от Brexit като европейските им колеги, мислят дългосрочно и инвестират капитали в британската столица.