Бъдещи тенденции
За да постигнат растеж, промишлените компании трябва да се възползват от редица структурни тенденции, чието значение расте и се очаква да промени традиционния производствен процес за постоянно в идните десет години. Сред най-важните тенденции, които оказват влияние на сектора, от Cushman&Wakefield посочват развитието на технологиите и иновациите, различията в разходите за труд между отделните региони, протекционизма/национализма, консолидацията и сливанията и придобиванията.
Авторите на доклада отбелязват, че технологиите и иновациите вече допринасят за ефективността и безопасността на производството и на готовите продукти. Но високите разходи продължават да забавят темпа на прилагането им в глобален план.
Заради значителните различия в разходите за труд (например между Азия и Европа) решенията за установяване на промишленото производство трябва да се основават на конкретните държави, а не на региона, съветват от Cushman&Wakefield
В същото време протекционизмът и национализмът под формата на засилен граничен контрол или затворени граници са заплаха както за глобалните, така и за регионалните снабдителни вериги. Сред поставените под риск зони за свободна търговия Cushman&Wakefield посочва ЕС заради Brexit и засиления граничен контрол между страните членки на Съюза, НАФТА и Транстихоокеанското партньорство. Според консултантската компания е малко вероятно протекционистичната политика в Европа и САЩ да отслабне в идните години, тъй като основните причини за нарастващата подкрепа за засиления граничен контрол (политическата и социална нестабилност в Близкия изток, Северна Африка, Азия и Латинска Америка) остават неразрешени.
Консолидацията и сливанията и придобиванията в сектора на промишленото производство остават силни, като в 32% от завършените трансакции на стойност 2,5 трилиона долара през 2016 г. са участвали високотехнологични компании. Глобалната дейност по сливания и придобивания запазва инерцията си с обявени сделки за близо 1,3 трилиона долара през първото полугодие на 2017 г., над средното ниво от 1,2 трилиона долара в предишните години.
Засиленото внимание на сектора към придобиванията на високотехнологични компании е ясен признак, че промишлените компании залагат на технологиите за бъдещото си развитие.