IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-тежката имотна криза в Западна Европа все още тежи на бизнеса в Ирландия

Банките в страната са подложени на натиск от ЕЦБ да намалят лошите кредити

10:18 | 22.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Противоречието в Ирландия с т. нар. „фондове лешояди“ (които кръжат над пазара и търсят останките от фалирал бизнес или такъв, който се намира близо до фалит – бел. ред.) засяга твърде пряко политическия активист Карли Бейли.

37-годишната жена е подала документи за защита при банкрут, докато Cerberus Capital Management се опитва да си върне 56 хил. евро забавени плащания по ипотеката, след като купила кредита й от Ulster Bank, клон на Royal Bank of Scotland. Тя също така загубила къщата, която построила със съпруга си.

„Те бяха много агресивни още от самото начало“, споделя Бейли, която е заместник-председател на малката опозиционна Социалдемократическа партия. „Беше трудно да се свържем с тях, а когато успяхме, те се интересуваха само колко можем да им платим на момента“, допълва тя.

Изминаха близо десет години, откакто Ирландия беше обхваната от най-тежката имотна криза в Западна Европа, но радикалните промени продължават. Докато в Гърция вниманието на политиците е насочено към твърденията за подкупи и облагането с данъци на фона на усилията на страната да излезе от икономическата криза, в Ирландия в центъра на вниманието са компаниите за частни капиталови инвестиции, които изкупуваха лоши дългове.

Планът на държавна банка за най-голямата продажба на жилищни кредити накара най-голямата опозиционна партия в страната да заплаши, че ще свали правителството. Премиерът Лео Варадкар все още опитва да успокои бурята.

„Ако са нерегулирани фондове лешояди, те не се отчитат пред никого“, каза в парламента във вторник Майкъл МакГрат, говорител по финансовите въпроси на опозиционната партия Фиана Файл. „Не можем да се примиряваме с положение, при което до 20 хил. ипотечни кредита са продавани на нерегулирани фондове“, допълни той.

Лоши кредити

Проблемът възникна, когато банка Permanent TSB Group Holdings оповести плановете си да продаде около 18 000 ипотеки, включително 14 000, свързани с частни домове.

Според банката, която е подложена на натиск от Европейската централна банка (ЕЦБ) да ограничи лошите заеми, много ирландци не са правили плащания от години. Лошите кредити на PTSB, които са на равнище от около 28%, са пет пъти повече от средното ниво в еврозоната.

„Минаха почти десет години от началото на кризата. Новото поколение купувачи на жилища трябва да може да работи със здрави, конкурентни банки“, съобщи PTSB във вторник. Партията на Бейли настоява за по-голяма защита на притежателите на ипотеки и за по-достъпен жилищен пазар.

Няма съмнение, че тя е пострадала тежко от дълговата криза в Ирландия. Бейли споделя, че взела ипотека за 212 хил. евро от Ulster Bank, която стана част от спасителната програма на британското правителство за RSB през 2008 г., една от най-големите в света. След като съпругът й загубил работата си в строителната индустрия, те започнали да забавят плащанията си и кредитът им бил продаден през 2014 г.

Семейство Бейли продало жилището си, но Cerberus ги притиска да платят 56 хил. евро, които все още дължат. Семейството предложило на базираната в Ню Йорк компания 7000 евро, но не получило отговор, споделя Карли. Cerberus отказва коментар.

Финансовото министерство съобщи, че притежателите на ипотека запазват същата защита като преди продажба. Правителството притежава 75% от PTSB, след като й предостави спасителна помощ по време на кризата. Варадкар обеща пред депутатите, че ще обмисли добавянето на допълнителна защита за притежателите на ипотеки, чиито кредити са били продадени. Акциите на компанията поевтиняха с 4,6%.

Според Бейли обаче всякакви промени ще бъдат твърде закъснели. „Банките твърдят, че са подложени на натиск от ЕЦБ, но тяхната политика е просто да разпродават кредити и да си измият ръцете. Шансът ни да получим друга ипотека до края на живота ни на практика е равен на нула. Последиците тегнат върху нас и нямат край“, споделя Бейли. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още