Годишният растеж на цените на обикновените къщи в ключови градове по света се забавя за трето поредно тримесечие, но градове в САЩ и Канада не се вписват в тенденцията към понижение, пише онлайн изданието propertywire.com.
Като цяло цените на жилищата са нараснали с 4,7% през тримесечието до края на септември 2017 г. на годишна база спрямо 5,8% през предишното тримесечие. На първо място е Рейкявик с повишение от 21,3%, като това е единственият град, който регистира годишен растеж на цените от над 20%.
На второ място е Измир в Турция с повишение от 19,8%, следван от Хамилтън в Канада с растеж от 18%. В другия край на класацията, която покрива 150 града, са Абу Даби с годишен спад на цените за тримесчието от 9,3%, Валенсия в Испания със спад от 7,7% и Дарвин в Австралия със спад от 6,3%.
Данните от Global Residential Cities Index на консултантската компания Knight Frank показват също, че Торонто спада от първото място до четвърта позиция, тъй като новият данък за чуждестранните купувачи е повлиял на пазарните настроения и растежът на цените се е забавил от 29% на 18%.
Всички 30 града в Северна Америка, включени в индекса, обаче са регистрирали ускоряване на растежа на цените на годишна база. За разлика от луксозния сегмент на пазара, цените на обикновените жилища в Европа остават ниски, като европейските градове съставляват почти половината от регистриралите годишен спад.
Сред градовете с най-голям скок в класацията са Амстердам и Утрехт, но това до голяма степен се дължи на забавящия се темп на растежа в други градове, най-вече в Индия и Китай, сочи индексът.
Като цяло броят на градовете с по-бавен растеж е намалял от 27 на 26, а 46% от градовете, отчели спад на цените на годишна основа, се намират в Европа, седем от които – в Италия.
Анализът за петгодишен период показва, че определени градове в Близкия изток са регистрирали най-бърз растеж на номиналните цени на жилищата от средно 58%. Истанбул отчита най-голямо увеличение от 129% в петгодишния период.
Преглед на реалния растеж на цените на жилищата, без да се отчита инфлацията, показва, че азиатските градове са се представили най-силно в петгодишния период. Китайският град Шънджън е регистрирал най-бърз растеж от 116% през този период в реално изражение.