В една слънчева неделна утрин в австралийския град Бризбейн около 50 „имотни туристи“ се качват на автобус, за да отидат на оглед. Групата се състои изцяло от местни жители, които търсят да закупят първия си собствен дом, пише Ройтерс.
Групата е огледала пет нови проекта при големи отстъпки в цените, тъй като първоначалните им китайски купувачи не са успели да узаконят инвестициите си заради ограниченията, въведени при кредитирането на чуждестранни купувачи на имоти, и мерките, предприети от местните власти за ограничаване на незаконните чуждестранни инвестиции в жилища, допълва информационната агенция.
Допълнителен фактор за отстъпките са и мерките за капиталов контрол в Китай, заради които изпращането на капитали в чужбина е много по-трудно. Същевременно това са проекти, които са разчитали основно на китайски купувачи, коментира основателят на консултантската компания Property Direct Дейвид Биард. Компанията му е продала два апартамента с по две спални при 15-20% отстъпка от първоначалната цена на купувачи от същата група.
Ограниченията пред китайците са довели до спад на търсенето на имоти, заключава Биард. Така отстъпките с цел реализация на вече построени обекти на практика започват да разтърсват пазара в Австралия, посочва информационната агенция.
Липсват национални данни за състоянието на продажбите. Според UBS обаче една от всеки пет сделки с жилища в Бризбейн, третият по големина град в Австралия, се проваля.
Анализатори посочват, че очакват подобна тенденция да се развие и на пазарите в Сидни и Мелбърн, където също доскоро имаше голям наплив от китайски купувачи.
Официалните данни за пазара на имоти, които са налични към момента, също подсказват, че секторът се забавя. Започнатите нови жилища достигнаха своя пик през 2015 г., когато бяха 116 хил. жилищни единици, и в момента се понижават до около 96 хил. Новозавършените имоти в последните години се колебаят около 110 хил., като за догодина се очаква да излязат на пазара най-голям брой жилища.
„Има голям запас от жилища, който пазарът трябва да абсорбира, коментира Найджъл Стейпълдън, старши съветник в консултантската компания MacroPlan Dimasi. Според него това ще спре и устрема на ценовите ръстове.
Според данни на Credit Suisse за периода януари – юни 2017 г. китайските купувачи на жилища са съставлявали почти една четвърт от всички в Сидни и около 15% в Мелбърн. Очакванията са обаче този дял да се понижи заради ограниченията, които Пекин наложи на „нерационалните инвестиции в чужбина“.
Регулаторите в Китай позволяват на физически лица да обменят юани с еквивалент максимум 50 хил. долара годишно, а от юли месец насам банките трябва да докладват на властите за всеки трансфер над 10 хил. долара. Така става почти невъзможно да се преведе необходимата за покупка на имот сума за депозит или пък пълната цена на жилището.
Австралийските банки пък, под натиска на местните власти да ограничат рисковото кредитиране за сектора на имотите, спряха да финансират чуждестранни купувачи. Някои австралийски щати увеличиха и данъците върху сделките с имоти на чужденци.
Някои от китайските инвеститори, които са осигурили предварително необходимите им средства, вече обмислят закупуване на имот някъде другаде, където няма толкова бариери пред чуждестранните купувачи.