Франкфурт вече започна да приветства банкерите, които се стичат към града заради Brexit. Скоро и Goldman Sachs ще се установи във финансовото сърце на Германия, след като нае 10 хил. кв.м в нова 38-етажна сграда в близост до централата на Deutsche Bank. Мястото ще е достатъчно за около 800 служители, пише FT.
Великобритания все още не е напуснала Европейския съюз (ЕС) и нито една банка все още не е преместила персонала си от Лондон в германския финансов център. За местните агенти по недвижими имоти обаче ефектът Brexit е в разгара си.
Според Маркус Кулман, експерт по бизнес имоти в Jones Lang LaSalle във Франкфурт, Brexit „вече е тук“.
Дори ако само 2% от работещите в банковия сектор в Лондон се преместят във Франкфурт обаче, ситуацията [на неприемливи жилищни наеми – б.ред.] ще се влоши много, коментира Ролф Янсен, управляващ директор на асоциацията за защита на наемателите.
Въпреки че Франкфурт е финансовата столица на Германия – най-голямата икономика в ЕС, по някои показатели градът минава за провинциален. Населението е под 1 млн. души, разходката от единия край на града до другия по брега на р. Майн отнема около час, а хората, които искат по-богат културен живот, трябва да пътуват до Кьолн или Берлин.
Въпреки това Франкфурт е дом на едни от най-големите имена във финансовия сектор. Династията Ротшилд създава банковата си империя там, четирите най-големи банки на Германия - Deutsche Bank, Commerzbank, DZ и KfW, имат седалище в града, който е и дом на германската фондова борса, Европейската централна банка (ЕЦБ) и централната банка на Германия.
След като Великобритания през миналата година реши да напусне ЕС, водещи кредитори от Япония, САЩ и други страни обявиха планове за пренасочване на голям брой служители от Лондон към града. JPMorgan например е една от първите банки, които официално обявиха, че ще наемат допълнителни площи за още 200 души персонал.
Градският хоризонт е уникален за Германия с толкова много небостъргачи както за офиси, така и за жилища. Цените на сделките стават все по-високи, но това не спира наплива от инвеститори. Официалните наеми от около 40 евро на кв.м са с около 5% по-високи спрямо 2010 г., но са с около 40 на сто под наемите в Париж и със 70 на сто под нивата в Лондон.
Все още в града има и свободни офиси, макар и незаетите площи да намаляват.
Жилищните имоти за населението със средни доходи обаче стават все по-недостъпни. Ниските лихвени проценти и нарастващият апетит сред чуждестранните инвеститори тласкат цените нагоре от исторически по-ниските равнища спрямо другите водещи европейски пазари.
От последното тримесечие на 2009 г. наемите на жилища се увеличават от 10,50 евро на 15 евро на кв.м, а заради Brexit се очаква ускоряване на ръста на цените.
Някои обаче приветстват промените заради оживлението, което настъпва в града. Други обаче се притесняват заради тези тенденции, като смятат, че градът не може да си позволи да стане дом на супербогатите.
Домакинствата със средни доходи все повече се затрудняват да си намерят достъпни жилища. През следващите години във Франкфурт ще бъдат построени около 20 нови високи жилищни сгради, но повечето от тях са с луксозни апартаменти извън обсега на средностатистическото население.
В Германия остава обичайно професионалистите да наемат домовете си. Някои обаче вече съжаляват, че не са се възползвали от момента за покупка на собствен дом, защото само за пет години цените на кв.м се увеличават с 600 евро до 5 150 евро на кв.м.
преди 6 години Хаха, точно така.Във Франкфурт и таксито не пада под 30-40 евро в едната посока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години НЕОСПОРИМ ФАКТ!!! добре е това да се знаем и да не се хранят с розови надежди желаещите да си опитат късмета във Франкфурт и "околията".лесно и еВтино... вече НЯМА "колеги" отговор Сигнализирай за неуместен коментар