Андрей Бабиш, досущ като Доналд Тръмп, обичаше да се хвали по време на предизборната си кампания в Чехия, че ще управлява държавата като бизнес, представяйки политиката като пълна с мързеливи, некомпетентни и корумпирани хора, пише FT.
Мнението на Бабиш се основава на презумпцията, че богатите спъват икономическия растеж, колкото и на чешкия избирател да му се струва безумно това твърдение, защото идва от един от най-богатите хора в страната.
За да защити позицията си, Бабиш дава като пример пазара на недвижими имоти в Прага. От една страна цените на най-добрите имоти в центъра на града са се повишили до невиждани нива дори спрямо международните стандарти. Кирил Деяновски от местната агенция Svoboda & Williams (партньор на Christie’s International) казва, че повечето от най-добрите домове се продават за около 13 хил. долара за кв.м., като много малък брой от тях са съсредоточени в сърцето на стария град. Те се продават и за много повече.
Деяновски например е продал наскоро апартамент в стария град с изглед към замъка за 3,84 млн. долара при 85 кв.м площ. За около 4 млн. долара е продаден тристаен апартамент в същия район.
Тези цени са по-високи дори спрямо цените на добрите жилища в Берлин и Барселона, посочва изданието, като се позовава на данни на консултантската компания Knight Frank.
Ръстът на цените обаче изтласква по-младите купувачи на имоти и цели семейства от определени райони на града и дори от цели градове. Средните цени на старите жилика в Прага отчитат ръст от 18% през второто тримесечие на 2017 г. спрямо предходната година. За последните три години увеличението достига 34%, показват правителствени данни.
През юни централната банка на страната въведе ограничения за ипотечното кредитиране заради опасността от „спирала“ на цените на готовите жилища и земята за строителство.
В основата на проблема е недостигът на предлагане. Стриктното планиране и екологичните правила забавят строителството на много необходими жилища.
Според Deloitte например през май и юни в Прага в процес на строителство са били само 134 жилища. През 2015 и 2016 г. запасите от свободни апартаменти в Прага намаляват с повече от 40%, посочва фирмата.
Пазарът на имоти от най-висок клас е доминиран от свръхбогатите местни купувачи, което според Бабиш е демонстрация на това колко слабо функционира Чехия за мнозинството.
Деяновски посочва, че повечето от заможните експатати напуснаха Прага в началото на финансовата криза, тъй като големите международни фирми се оттеглиха от страната. Така много местни жители заеха мениджърски позиции в много компании.
Много от чехите – подобно на Бабиш, пък успяха да направят състояние от икономическата експанзия на страната.
Сега производственият сектор и ИТ създават ново поколение от супербогаташи. Броят на чехите със състояние над 10 млн. долара без основното им жилище се увеличава с една трета за десетте години до 2016 г. до 770 души.
Да направи нещо за насърчаване на предлагането и подобряване на достъпността на жилищата в Прага ще е едно от предизвикателствата, които стоят пред Андрей Бабиш, ако опитът му да състави правителство на малцинството успеят, посочва изданието.