Младите семейства във Великобритания плащат повече, за да живеят в по-малки жилища, отдалечени от работните им места, и имат далеч по-малка сигурност в сравнение с поколението на техните родители, пише Ройтерс, като се позовава на доклад на британския мозъчен тръст The Resolution Foundation.
Същевременно по-възрастните британци се възползват от сериозни приходи от имотите си на фона на недостига на жилища в страната, се подчертава в документа.
Експертите сравняват опита с пазара на имоти на различните поколения. Основният извод е, че ръстът на наемите и цените на Острова през последните 50 години на практика „изстисква“ жизнения стандарт на милениалите, които обогатяват по-възрастните собственици.
Вероятността британците на възраст 25-34 години да притежават някога собствен дом е наполовина по-малка в сравнение с техните родители, когато са били на същата възраст, отчита се в доклада.
Младите във Великобритания в момента живеят с 4% по-малки жилища в сравнение с 1996 г., а заради отдалечеността им пътуват 64 часа допълнително годишно до навършване на 40 години в сравнение с поколението на т.нар. бейби бумъри, изчисляват експертите.
„Британската жилищна катастрофа се подготвя още отпреди 50 години. Ефектите ѝ са широкоразпространени, но основните негативи ги понасят милениалите“, коментира Линдзи Джъдж, секторен анализатор в Resolution Foundation.
Според нея голямата опасност е свързана с това младите хора да няма къде да се установят и да приемат по-ниска сигурност в нискокачествени жилища, за да могат да си позволят да живеят някъде. Същевременно те харчат рекорден дял от доходите си за жилището, подчертава тя.
Рестриктивните регулации за планиране и строителство във Великобритания, засиленото търсене на жилища и засилените спекулации от страна на чуждестранни инвеститори подкрепят възхода на пазара на имоти през последните две десетилетия. За периода средната цена на средностатистическо британско жилище на практика се е удвоила, а в Лондон е нараснала четири пъти, отчита се в доклада.
Същевременно ръстът на средната заплата в страната е минимален.
Макар и темповете на ръст на цените на жилищата във Великобритания да се забавят, особено в столицата, заради Brexit, очакванията са те да нарастват по-бързо от инфлацията.
Авторите на доклада призовават правителството да предприеме мерки за преодоляване на недостига на жилища, като се намесят и поемат по-големи ангажименти в строителния сектор и подкрепят дългосрочните договори за наем.
преди 7 години Така е , Инвесторот е десетата дупка на каваля . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами така е. Не може в многомилионен град като Лондон, всеки да живее в къщичка с двор. А точно такива са около 90% от жилищата там. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Много ясно! Само, че Блумбърг са ниско в йерархията! Други явно има над него! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всичко което противоречи на "партийната" линия на Блумбърг ще го баннат ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Като ще банвате думи що не баннете и "черни", че звучи малко расистки? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години миусли била била банната дума! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Трябва и да се бачка, лежачката в "империята" свърши! Имат да хранят пакита, макита, черни и ***! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сега ще те почнат с минусите! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ми с младите германци положението е абсолютно същото ... само дето от лицемерие / щото Германия е свещена крава / не пишете . отговор Сигнализирай за неуместен коментар