Поддържането на ръста на цените на имотите в 20 големи американски града през април показва, че жилищният пазар балансира между стабилното търсене и липсата на наличност. Това показват данните на S&P CoreLogic Case-Shiller, цитирани от Bloomberg.
Индексът на цените в 20-те града расте с 5,7% на годишна база на фона на очаквания за 5,9-процентов ръст.
На месечна база и след сезонно изглаждане на данните повишението възлиза на 0,3 на сто спрямо очаквания за 0,5%.
Измерителят на цените на национално ниво расте с 5,5% на годишна база.
Най-голям е ръстът на годишна база в Сиатъл, щата Вашингтон (12,9%) и Портланд, щата Орегон (9,3%).
На месечна база най-големи са ръстовете в Детройт, щата Мичиган (1,8%) и Сиатъл (1,1%). Понижения се отчитат в Кливланд, Бостън, Сан Франциско, Вашингтон и Тампа.
Упорито ограниченото предлагане на жилища, най-вече по-достъпни, подкрепя стабилните ръстове на цените. Макар че растящата стойност на имотите е добре дошла за бюджетите на домакинствата, вече купили имоти, тя пречи на хората, които купуват жилище за пръв път и търсят по-евтини оферти, да се включат в играта. Причината е, че заплатите в САЩ не растат със същия темп.
Същевременно търсенето в индустрията остава на здравословно ниво, като ръстът в заетостта и ниските лихви по ипотеките насърчават покупките.
преди 7 години Едва ли ръстът в заетостта е причина за стабилно търсене като се има в предвид че реалните инфлационно коригирани доходи намаляват от 2000-та насам. Т.е., доходите на амерканците са намалели по времето на Обама въпреки новите работни места. По-скоро причината за "стабилното" търсене е в занижаването на критериите в ипотечното предлагане което беше основната причина за първата ипотечна криза. Явно не са си научили урока и инстинкта им за печалба пак ще надделее. отговор Сигнализирай за неуместен коментар