Монетарното затягане в Китай предполага, че най-добрите дни от настоящия цикъл на пазара на имоти вече са свършили за местните предприемачи, пише Financial Times.
Големите международни инвестиционни групи – например Blackstone, предпочитат да продават, а не да купуват, като вярват, че цените и фундаментите на пазара вече започват сериозно да се разминават.
Това може би обяснява интереса на някои континентални китайски строителни компании към индийския пазар. Най-малко пет от тях – сред които Dalian Wanda и Country Garden, са на различни етапи на ангажираност с амбициозни проекти в страната.
Пазарът на недвижими имоти е най-новият сектор от икономиката на Индия, който получава засилено внимание от страна на източния й съсед. В страната вече навсякъде се продават произведени в Китай стоки. Китайските технологични компании увеличават инвестициите си в индийската електронна търговия и стартиращите компании от финтех индустрията.
Това е своеобразна мярка на китайското доверие, тъй като бизнесът от страната традиционно се насочва най-вече към Югоизточна Азия и особено към Индонезия, Тайланд и Малайзия.
Индия обаче може да се окаже и доста проблематична за китайските строители. Тъй като големите китайски компании търсят растеж, те се разочароват заради растежа на работните места.
Още по-сложни са процесите при обединяване на парцели, а правилата за строителството са строги и доста объркани.
Контролът върху собствеността и планирането в Индия е въпрос, запазен за държавата. Това затруднява определянето на политики за насърчаване на развитието.
В пристанищния град Мумбай по-голямата част от земята се контролира от правителството и пристанищния фонд, а във второстепенни градове – например Пуна или Бангалор, военните са най-едрият земевладелец. Това представлява сериозно предизвикателство дори и за местните предприемачи.
През миналата година Dalian Wanda имаше амбициозни планове за изграждане на гигантски проекти и много от индийските щати се състезаваха, за да привлекат китайския гигант. Днес обаче проектите на групата са замразени заради споровете с местните власти.
Трудности има и на жилищния пазар. Търсенето е без промяна и дори намалява, а регламентите, предназначени да защитят купувачите, затрудняват строителите да набират капитал за финансиране на проектите.
Изданието припомня, че повечето индийски строители нямат силни баланси и не могат да надграждат мащабите, които страната изисква в дългосрочен план. Особено належащи са нуждите от жилища на достъпни цени.
Ако не друго, неизбежните борби ще накарат китайците да се почувстват по-добре на своя вътрешен пазар, заключава изданието.