Въпреки несигурността около Brexit активността при новото кредитиране за бизнес имоти във Великобритания не отчита драстично намаление през 2016 г. спрямо 2015 г., съобщава PropertyWire, позовавайки се на данни от нов доклад.
Макар че новото кредитиране е намаляло със 17% спрямо пика от периода след икономическата криза през 2015 г., вотът за излизане от Европейския съюз (ЕС) има минимално влияние върху активността при новото кредитиране, сочи доклад за бизнес имотите на De Montfort.
Кредиторите са предоставили 21,4 млрд. паунда през първата половина на 2016 г. и малко по-висока сума – 23,1 млрд. паунда, през второто полугодие. В сравнение с 2015 г., когато 55,6% от емитирания дълг е бил предназначен за нови придобивания, 61% от новото кредитиране през миналата година е било насочено за рефинансиране на съществуващи заеми, от което явно са спечелили кредиторите с голяма съществуваща клиентска база.
Британските банки и строителни дружества са увеличили дела си на пазара на нови кредити до 45% към края на 2016 г. спрямо 34% през предишната година. Макар че някои небанкови кредитори също успяват да разширят пазарния си дял, повечето категории кредитори, включително северноамериканските банки и застрахователни компании, отчитат спад на пазарния дял.
В документа се посочва още, че те са отговорни за 44% от финансирането за строителството на бизнес имоти и за 69% от финансирането за жилищни имоти. Общо те са предоставили кредитиране за строителство за 5,4 млрд. паунда през 2016 г.
Цялото финансиране от всички кредитори възлиза на 7,7 млрд. паунда.
От географска гледна точка данните подчертават значителни регионални различия. Почти две трети от общия дълг е бил насочен към имоти в Лондон и югоизточната част от страната. За сравнение, северната част е получила 12% от общото финансиране, Мидландс и Уелс – 11%, а Шотландия – само 4%.