Инвестициите в бизнес имоти в Централна, Източна и Югоизточна Европа се очаква да достигнат нов рекорд през тази година, прогнозират консултантските компании Colliers International и CMS.
Източниците на капитал за вложенията в сектора на имотите в региона, в който влизат 6 наблюдавани държави – България, Чехия, Унгария, Полша, Словакия и Румъния, също се очаква да останат изключително разнообразни, с преобладаващи местни и азиатски средства, допълват експертите.
Предварителните оценки за първото тримесечие на тази година показват, че обемът на инвестициите достига 2,3 млрд. евро на шестте пазара, което е съответно с 41% и 45% повече спрямо обемите, отчетени през първите три месеца на 2016 г. и 2015 г.
Чехия е привлякла най-голям дял от инвестициите – почти две трети, показват предварителните данни.
Очаква се на всички пазари доходността да продължи да се понижава, включително и на пазара на офис и индустриални площи в София. Възвръщаемостта обаче остава на по-високи нива в сравнение със Западна Европа, което окуражава западноевропейски и американски инвеститори все по-често да обръщат поглед към пазарите от региона.
Западноевропейските инвеститори продължават да са водещата група пазарни играчи в държавите от Централна, Източна и Югоизточна Европа. Делът на западноевропейския капитал обаче се свива до 22% от общия обем на капиталите заради активизирането на южноафрикански (20% от обема на инвестициите) и азиатски (16%) инвеститори.
Поне засега негативните ефекти от Brexit върху пазара на имоти в региона са пренебрежими. Не се наблюдават признаци, че британските компании с планове за инвестиции ще се откажат заради напускането на Европейския съюз (ЕС).
Brexit дори се очаква да има положителен ефект върху инвестициите в имоти в Централна, Източна и Югоизточна Европа заради евентуалното преместване на някои компании, базирани в Лондон.