Проблемните дългове, свързани с пазара на бизнес имоти в Европа, които продължават да са източник на тревоги, продължават да намаляват, показват данни на консултантската компания CBRE, цитирани от онлайн изданието property-magazine.eu.
Само 9% от неизплатените дългове, свързани с бизнес имоти, към днешна дата датират отпреди 2007 г. За сравнение, през 2015 г. делът им беше 13%, а през 2014 г. - 18%.
В момента по-голямата част от неизплатените дългове, свързани с бизнес имоти, са отпускани след световната финансова криза при по-ниски капиталови оценки и по-разумни кредитни стандарти.
Някои от европейските държави – например Великобритания, в момента са в края на тяхната програма за намаляване на задлъжнялостта и необслужваните кредити. Други, сред които е и Ирландия, са постигнали значителен напредък в намаляването на необслужваните кредити.
Страни като Италия и Португалия все още търсят възможности за по-бързо намаляване на необслужваните кредити, въпреки че Италия направи забележителен напредък през 2016 г. с приключени сделки за над 25 млрд. евро.
В доклада на компанията се посочва, че намаляването на задлъжнялостта и новите емисии са в общи линии в равновесие през миналата година. Общата стойност на европейския дълг, свързан с бизнес имоти, леко намалява през годината от 1,14 трлн. евро в края на 2015 г. до 1,06 трлн. евро в края на 2016 г.
Според оценките на компанията инвестиционните трансакции през миналата година възлизат на 255 млрд. евро. От тях около 116 млрд. евро са дълг, обезпечен с някои от активите. За сравнение, през 2015 г. размерът на дълга, свързан с пазара на бизнес имоти, възлиза на 125 млрд. евро.
За 2017 г. CBRE очаква, че постепенното нормализиране на лихвените нива в средно- и дългосрочен план вероятно ще окаже и натиск върху общата стойност на дълга, макар и тази тенденция да се смята, че ще е по-слабо изразена в Европа, отколкото в САЩ.