IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банковият регулатор в Китай затяга правилата за сенчестото кредитиране и имотните спекулации

Въвеждането на един набор от правила за всички ще даде възможност на всеки регулатор да определи „по-високи стандарти“

18:06 | 02.03.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Китайският банков регулатор очерта широкообхватни, допълнителни усилия за овладее финансовите рискове пред банките. Повечето мерки са насочени към овладяване на сенчестото кредитиране и ограничаване финансирането на спекулациите с недвижими имоти, съобщава Bloomberg, като се позовава на съобщение на регулатора.

Новият председател на регулатора Гуо Шукин ще се координира с ръководителите на други финансови органи, включително централната банка, за да затвори „вратичките“ в нормативните актове и да актуализира правилата, които вече не съответстват на управлението на риска в банките.

"Банки, инвестиционни фондове, фонд за управление на фирми, брокерски къщи и застрахователи - всички осъществяват някакви операции с активи , но тъй като за тях отговарят различни регулатори има и различни правила, което поражда хаос“, коментира Гуо.

Според него един набор от правила за всички ще даде възможност на всеки регулатор да определи „по-високи стандарти“, както и "да подобри прозрачността на работа“.

Предвижда се и изготвянето на отделен регламент за банковите услуги и продукти, свързани с управление на богатството, както и правила за осветляване на задбалансовите активи.

Специално внимание Гуо иска да отдели на сектора на имотите. През миналата година 45% от кредитите са се насочили именно към имоти. Дори и общата задлъжнялост на китайските домакинства да не е висока, през последните години ипотечното кредитиране нараства с най-бързи темпове.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:53 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още