Имотите в Европа остават атрактивни за инвеститорите въпреки политическата несигурност и предстоящите избори в няколко от водещите членки на Европейския съюз (ЕС). Това показват резултатите от глобалното изследване на RICS за нагласите към сектора на имотите в глобален мащаб.
През последното тримесечие на 2016 г. цялостните условия на инвестиционния пазар в Европа са продължили да се подобряват. Динамиката на търсенето изглежда най-благоприятна в Унгария, Испания, Ирландия и Чехия, което води и до по-добри перспективи пред ръста на наемите.
Водещите градове в Германия – Мюнхен, Франкфурт и Берлин, и Испания – Мадрид и Барселона, както и Амстердам, Лисабон и Дъблин, се очертават като най-силните пазари на имоти в Европа.
Стабилни тенденции на ръст се наблюдават и на някои по-малки пазари, като Будапеща и Прага например, където и инвестициите, и търсенето вървят в положителна посока.
По-нюансирана е картината на пазара в Париж. Търсенето от страна на наемателите е потиснато, а инвеститорите са доста по-внимателни. „На кантар“ е и пазарът в Милано, където положително настроените инвеститори и наематели се изравняват с по-предпазливите, които имат опасения за пазара заради политическата ситуация.
Подкрепа на пазара на имоти в Европа продължава да оказва разхлабената парична политика на Европейската централна банка (ЕЦБ). Банката продължава да изпълнява програмата си за изкупуване на активи и дава заявка, че може да я удължи и след края на 2017 г., ако сметне за необходимо.
Значително се влошават обаче настроенията на инвеститори и наематели в Лондон. След силното представяне на пазара през 2014 г. и 2015 г. картината сега не е много оптимистична. Очакванията за следващите 12 месеца е спадовете на търсенето и инвестициите да продължат. Предвижда се и леко понижение на капиталовите оценки във всички сегменти от пазара.
Част от анкетираните експерти не изключват някои от компаниите, базирани на Острова, да преместят операциите си в друга държава от ЕС заради Brexit.