Китайският банков регулатор поиска от кредиторите да засилят управлението на риска от ипотечното кредитиране на фона на силните ръстове на цените на жилищата, предава Ройтерс.
Ситуацията на пазара на имоти в Китай отново предизвика опасения за балон предвид и нарастващите дългове и на бизнеса, и на домакинствата, отбелязва информационната агенция.
Контролът на рисковете, свързани с пазара на имоти, и придържането към правилата за финансиране на сделки с имоти са сред мерките, които банките трябва да предприемат, за да се избегнат “системни и регионални финансови рискове", посочва банковият регулатор на Китай в съобщение, публикувано днес на сайта му.
Съобщението се появи само ден след публикуването на икономическия и финансов преглед за третото тримесечие, допълва Ройтерс.
Икономистите смятат, че в краткосрочен план най-сериозният риск пред икономиката на Китай е корекция на пазара на имоти, който допринася за около 15% от брутния вътрешен продукт на страната (БВП).
Масово местните администрации в по-големите градове в Китай въвеждат ограничения пред купувачите на жилища, за да “охладят” устрема на пазара, след като през миналата година централното правителство реши да разхлаби рестрикциите на национално ниво, за да стимулира икономиката.
“Стимулирането” обаче заплашва да излезе извън контрол. Цените на новите жилища в Китай през септември са се увеличили с рекордно бърз темп, показват данните на китайското национално статистическо бюро.
Ръстът на ипотечното кредитиране също е впечатляващ – с над 33% на годишна база.
Регулаторът предупреждава банките и за рисковете, свързани с кредитирането на онези сектори от икономиката, които страдат от свръхкапацитет, например индустрията.