Почти 60% от младите хора в България на възраст 15-29 години живеят в лоши жилищни условия – обитават пренаселени жилища или не се справят с разходите си за жилището. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат за качеството на жилищните условия в Европейския съюз (ЕС) за 2015 г.
Населението на ЕС във възрастовата група 15-29 години е 89,6 млн. души. В България броят на младите хора достига около 1,2 млн. души, показват данните на Националната статистическа служба (НСИ) на страната, предава БТА.
В най-тежки жилищни условия живеят младежите в Румъния, сочат данните на Евростат. В северната ни съседка почти 70 на сто от младите хора са живели в пренаселени жилища.
В пренаселени жилища живеят и повече от половината от младите хора в Унгария, Полша, Хърватия, Словакия и Латвия. За сравнение, като цяло в ЕС малко над една четвърт от младежите обитават пренаселени жилища спрямо 17% от общото население.
Същевременно в най-добри жилищни условия живеят младите хора в Белгия, Холандия и Финландия, където едва между 2 и 5 процента от възрастовата категория 15-29 г. са имали някакви жилищни проблеми и затруднения.
В България освен това над 15% от младежите са имали сериозни материални затруднения, свързани с жилището. Преди нас по този показател са само Румъния, Унгария и Литва.
Най-затруднени с разходите за жилището в ЕС обаче са младите в Гърция, Дания, Холандия, Швеция, Великобритания и Испания. Като цяло в ЕС повече материални проблеми имат младите жени в сравнение с младите мъже.
преди 8 години За младите хора бъдещето няма да е никак розово , при тая непрекъсната тенденция към обедняване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар