Airbnb се опитва да се справи с твърденията, че подклажда ръста на цените в градове като Лондон и Ванкувър, пише онлайн изданието themovechannel.com.
Популярността на сайта се увеличава през последните години, но това предизвика реакция както на туристическата индустрия, така и на специалистите в сектора на имотите.
Секторът на краткотрайните наеми е все още в начален етап от развитието си в сравнение със зрелите хотелски пазари. Затова и хората, които предлагат настаняване, все още не подлежат на толкова регулации, отбелязва изданието.
В резултат туристическата индустрия призовава за въвеждането на правила. В някои градове пък се засилват опасенията, че инвеститори физически лица купуват жилища специално с цел краткосрочно отдаване под наем.
В Берлин, Барселона и други градове местните власти приеха изискване собствениците на жилища, отдавани под наем краткосрочно чрез платформи като Airbnb, да се регистрират предварително.
Гърция пък се очаква да приеме данък върху приходите от краткосрочните наеми.
Оливие Гремийон, управляващ директор на Airbnb за Европа, коментира, че почти няма академични изследвания по темата, но по негови наблюдения платформата не влияе на цените на имотите в градовете по никакъв начин.
„Действително в Лондон например има недостиг на жилища. Дали обаче това е проблем на Airbnb? Не. Има много други причини, заради които цените там са високи“, допълва той.
Все пак компанията е стартирала специално проучване, за да установи как точно влияе на местните икономики на пазарите, в които присъства.
Конкретно за Ванкувър, който според много класации е най-горещият пазар на имоти в света в момента, само 320 собственици на имоти отдават жилища под наем чрез Airbnb и приходите им са съпоставими с постъпленията от дългосрочен наем. Това представлява 0,1% от около 300 хил. жилища в града, отдавани под наем.