Две трети от супербогатите от региона на Близкия изток ще продължат да инвестират в имоти, въпреки че пазарът показва признаци на изтощаване и забавяне. Това показват данните от проучване на консултантската компания Cluttons съвместно с YouGov, цитирани от онлайн изданието worldpropertyjournal.com.
Купувачите на имоти с нетно богатство над 2 млн. долара предпочитат пазарите в Лондон, Ню Йорк и Сингапур. Най-желаният от тях клас активи са жилищата, които купуват с цел запазване на капитала.
Глобалните пазари на имоти предлагат не само запазване на капитала при инвестиции в жилищни имоти, но и висока възвръщаемост при отдаване под наем, се посочва в доклада.
Сред най-активните на пазара на имоти в глобален план са богатите инвеститори от държавите от Близкия изток и Персийския залив. Те се активизираха след 2014 г., когато започна спадът на цените на петрола.
Само през първото тримесечие на 2016 г. инвеститори от региона са вложили 418 млн. долара в бизнес имоти в Лондон, което представлява 7% от общите инвестиции в града през този период. За закупените от тях жилища няма точна статистика заради практиката на много инвеститори да се крият зад офшорни дружества при сделките.
Пазарът на имоти в Лондон става още по-привлекателен за инвеститорите от Близкия изток заради Brexit и обменните курсове на валутите. Освен изгодния курс на британския паунд, решението на 52% от британците страната им да напусне Европейския съюз (ЕС) даде възможност и за допълнителни отстъпки от цените на имотите, особено в първокласните, луксозни райони на Лондон.
Ню Йорк пък е най-предпочитан от инвеститорите от Близкия изток що се отнася до бизнес имотите. Градът става все по-привлекателен заради по-ниските цени в сравнение с Лондон.
Инвеститорите от региона са все по-привлечени и от политическата стабилност и позициите на Сингапур въпреки ограниченията, които местното правителство наложи на пазара на имоти, заради бързо нарастващите цени.
Сред десетте най-предпочитани дестинации за близкоизточните инвеститори се нареждат още индийските градове като Бангалор, Мумбай и Делхи. “Горещите” точки в региона пък са Дубай, Абу Даби и Шарджа.