IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Делът на собствениците на жилища в САЩ намалява до най-ниско ниво от 1965 г.

Собствениците сред хората на възраст 18-35 години са рекордно малко

10:50 | 02.08.16 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	По-младите американци трудно се справят с изплащането на студентските си дългове на фона на нарастващите наеми, покачващите се цени на жилищата и ограничените запаси от имоти, подходящи за купувачи на първи дом. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

По-младите американци трудно се справят с изплащането на студентските си дългове на фона на нарастващите наеми, покачващите се цени на жилищата и ограничените запаси от имоти, подходящи за купувачи на първи дом. Снимка: архив, Ройтерс

Делът на собствениците на имоти в САЩ е паднал до най-ниското си ниво от повече от 50 години насам през второто тримесечие на 2016 г., показват данните на американското национално Бюро за преброяване на населението, цитирани от Wall Street Journal.

Изданието посочва, че статистиката е “ехото” от срива на жилищния пазар, предизвикано от финансовите препятствия пред купувачите и промяната на демографската картина в цялата страна.

По-голямата картина показва обаче, че все повече американци се осмеляват да сформират самостоятелно домакинство, макар и като наематели, а не като купувачи.

Делът на домакинствата в САЩ, които живеят в собствени имоти, намалява до малко под 63% към края на юни. Това е с 0,5 процентни пункта под равнището, отчетено през юни 2015 г., и с 0,6 процентни пункта по-малко спрямо първото тримесечие на тази година.

Това е най-ниският дял на собствениците на жилища от 1965 г. насам. 

Данните могат да се интерпретират по много начини, посочва изданието. Част от историята е катастрофалният колапс на жилищния пазар, който се отрази особено тежко на родените в периода 1965-1984 г.

По-младите американци трудно се справят с изплащането на студентските си дългове на фона на нарастващите наеми, покачващите се цени на жилищата и ограничените запаси от имоти, подходящи за купувачи на първи дом. Така делът на собствениците сред най-младите американци на пазара на имоти – от 18 до 35 години, намалява до рекордно ниските 34,1%.

При американците на възраст над 65 години делът на собствениците остава най-висок – почти 78%.

По-широката картина обаче показва доказателства за засилването на икономиката на страната. Секторът на наемите се стимулира от постоянния темп на нарастване на формирането на нови домакинства. Жилищата, обитавани от наематели, се увеличават с 967 хил. към края на второто тримесечие спрямо същия период година по-рано.

Ръстът при формирането на домакинствата предполага, че повече хора са достатъчно оптимистично настроени за придвижването им напред в икономическата стълбица. Това донякъде обяснява и спада на дела на собствениците, тъй като увеличението на групата на наемателите е по-силно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:02 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
I
преди 8 години
"Ако американския народ позволи на частни банки да издават валутата им, първо чрез инфлация, после чрез дефлация, банките и корпорациите, които ще израстнат около тях ще лишат народа от неговата собственост до момента, когато неговите деца се събудят бездомни, на континента завладян от бащите им. Аз вярвам, че банковите институции са по-опасни за нашите свободи от армии в готовност. Правото да издават валута трябва да бъде взето от банките и въстановено на народа, на когото то би трябвало да принадлежи."Томас Джеферсън, президент на САЩ 1801-9г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 0
comet
преди 8 години
В Британско е същата тенденция:http://***.independent.co.uk/news/business/news/soaring-property-prices-see-home-ownership-fall-to-lowest-level-since-1986-a7166801.htmlЗа сметка на това пък, процентът на живеещите в Гетото (без или на социални помощи/жилища, еманципирани майки, ...) в САЩ/Британско се разраства лавинообразно и започва да е предпочитана алтернатива пред якото бачкане и плащане на данъци.Да живее великото преразпределение на социални блага (в Лондон, САЩ, Евросъюза), магистралата към бъдещето, мечтата на недоразвития свят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още