Пропуски в австралийското законодателство са подкрепили инвестициите в имоти в Австралия през миналата година, съобщава Ройтерс. Според информационната агенция обемът на инвестициите е достигнал рекордни равнища през миналата година.
Само за съществуващите жилища действат ограничения за чуждестранните инвестиции в имоти. Така на практика се отварят достатъчно възможности за инвестиции на един от най-бързо растящите жилищни пазари в света, отбелязва информационната агенция.
Така се пораждат и съмнения за ефективността на ограниченията за инвестициите в жилища в Австралия, допълва агенцията.
От докладите на агенцията за чужди инвестиции в страната става ясно, че финансираните с чуждестранни капитали жилищни проекти са достигнали рекордна стойност от 16,4 млрд. австралийски долара (11,6 млрд. долара) през 2014 г., което е три пъти повече спрямо предходната година.
Анализатори и играчи от индустрията очакват числата за 2015 г. да са даже още по-големи. Официалните данни ще бъдат публикувани през април.
Като един от индикаторите за засилено търсене National Australia Bank Ltd увеличи ислямското си финансиране към днешна дата заради сделката за 160 млн. австралийски долара в Брисбейн, която се осъществява от базираната в Сингапур AEP Investment Management (AEPiM), част от саудитския конгломерат Al Rajhi Holding Group.
Малайзийската TH Properties Sdn Bhd, част от инвестиционния фонд TH Properties Sdn Bhd, довърши проект на стойност 220 млн. австралийски долара в Сидни през ноември.
Ключов двигател на пазара са и китайските инвеститори. Купувачите от страната най-често купуват жилища за децата си, които отиват да учат в страната.
През последните години цените на жилищата във водещите австралийски градове – Сидни и Мелбърн, записват двуцифрени ръстове на цените на жилищата в процентно изражение. Чуждестранните инвеститори вече се насочват и към други градове в страната, например Бризбейн, които досега останаха сравнително слабо засегнати от тенденциите на пазара във водещите градски центрове.
Анализатори коментират, че навлизането на някои от чуждите инвеститори в имоти в Австралия, особено китайските, е изключително агресивно.