Стабилната икономическа среда и потенциалът за растеж на икономиката на Румъния се отразяват положително на пазара на бизнес имоти в Букурещ, пише онлайн изданието propertywire.com.
Очаква се обемът на сделките в румънската столица да достигне над 800 млн. евро до края на годината, според прогнози на консултантската компания Colliers International.
Най-активните играчи в офис сегмента от пазара на бизнес имоти в Букурещ са компаниите от аутсорсинг индустрията. Румъния става все по-значима дестинация, която привлича компании в ИТ сектора и обслужването на бизнес процеси.
В момента повече от 60 хил. души в Букурещ са заети в аутсорсинг индустрията. Според прогнозите броят им ще достигне над 150 хил. през следващите пет години.
Усвояването на площи и делът на празните офиси достигат рекордно ниски равнища. Това дава увереност на инвеститорите да започнат ново строителство във всички сегменти от пазара.
С очакван икономически растеж от 3% Румъния изпреварва повечето от европейските държави. Страната е и сред държавите с най-нисък публичен дълг в Европейския съюз (ЕС) – 38% от БВП спрямо средно равнище за общността от 90%.
Доходността от първокласните имотни активи в Букурещ е значително по-атрактивна в сравнение с други градове в Централна и Източна Европа. За пазара на офиси нивото ѝ достига 7,5%, а за индустриалните площи – 9%.
Благодарение на по-високия растеж за първи път от няколко години се очаква през тази година запасите от логистични площи да се увеличат с около 100 хил. кв.м нови площи.
Пазарът на индустриални имоти в Румъния навлезе в нов възходящ цикъл, след като интересът на инвеститорите се насочи и към други градове на страната, като Тимишоара, Брашов, Арад и Сибиу.
Увеличават се и продажбите на земя за строителство за всички сегменти от пазара. Най-динамична е ситуацията в столицата Букурещ, където преобладават сделките със земя за жилищно строителство, включително и в периферните райони с подобряваща се инфраструктура.