"Златните визи“ са донесли на Кипър над 2 млрд. евро през последните две години, сочат данните на правителството, цитирани от онлайн портала за имоти themovechannel.com.
Средиземноморската страна предлага на граждани извън Европейския съюз (ЕС) разрешително за пребиваване, ако инвестират в имот на стойност поне 300 хил. евро.
За чужденците от трети страни има и друга опция – да депозират 2 млн. евро в държавната хазна за закупуване на акции или облигации в държавната инвестиционна компания, да дарят 500 хил. евро на Фонда за научни изследвания и технологии или да инвестират поне 5 млн. евро в други проекти.
Вътрешното министерство на Кипър засега отказва да разкрие колко хора са се възползвали от схемите за гражданство срещу инвестиции с мотива, че се нарушава законът за личните данни.
Данните от имотния регистър на Кипър показват, че и без „златните визи“ пазарът на имоти в страната върви нагоре. Броят на продадените имоти през април се е увеличил с 23% на годишна база, а продажбите се увеличават във всички области с изключение на Фамагуста. Продажбите на местни жители отбелязват ръст от 28% през април на годишна база, а на чужденци – 18%, но все още е далеч от предишните ръстове.
Въпреки че картината на пазара на острова изглежда позитивна, експерти предупреждават, че тя се дължи и на повишената активност на възбраните. Според брокери собствениците бързат сами да продадат имотите си в момента, в който получат писмо от банка или юрист.
преди 9 години Във всеки случай, тъй като в природата празно не остава, е много по-добре да приемаме в държавата си богати, вместо бедни, гладни и неграмотни.Защо ли у нас праговете за такива имигранти са така ненужно високи, а същевременно се запазват вратичките за "по целесъобразност"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар