Китай открива още три зони за свободна търговия, 18 месеца след като създаде първата такава зона в Шанхай, предаде ДПА.
Новите зони са в южната провинция Гуандун, в югоизточната Фудзиен и в северния пристанищен мегаполис Тиендзин, недалеч от Пекин. Всяка от тях е с площ от около 120 квадратни километра, според официалния в. "Женмин жибао", цитиран от БТА.
В същото време Шанхайската зона, която се е увеличила над четири пъти от учредяването си, ще отвори още повече сектора на услугите и промишлеността си, информира агенция Синхуа.
Още през декември премиерът на Китай Ли Къцян обяви, че ще бъдат създадени три зони по модела на Шанхайската, открита през септември 2013 година. Целта е да се рационализира претоварената система за административно одобрение и да се "насърчат иновациите и интернационализацията".
Тези територии ще трябва да възпроизведат опита на Шанхайската свободна зона, чиито резултати обаче се оценяват като твърде разочароващи от наблюдателите и предприятията, посочва АФП.
От около 12 600 компании, регистрирани в зоната една година след откриването ѝ, едва 14 процента не са китайски, а повечето от тях са хонконгски или тайвански.
Зоната в Тиендзин е насочена към сектора на съвременните услуги, сред които превоз на стоки и производство на оборудване, като се планира засилване на интеграцията на общината в Пекин и провинция Хъбей. Зоната в Гуандун с бази в три града ще задълбочи икономическото сътрудничество между континентален Китай и съседните специални административни райони Хонконг и Макао. Зона във Фудзиен, която също ще се базира в три града, ще се съсредоточи върху развиване на икономическото сътрудничество между континента и Тайван.
Същевременно вчера китайското правителство на практика ограничи инвестициите в зоните за свободна търговия, като публикува списък със 122 подсектора, които не са позволени за чуждестранни инвеститори. Изцяло се забраняват чуждестранните инвестиции в минното дело при цветните метали, системите за управление на въздушния трафик, пощенските компании, съдържанието в интернет, радио и телевизионните програми и други, информира Синхуа.
В други отрасли чужденци могат да инвестират само чрез смесени дружества с китайски компании. Сред тях са проучванията за петрол и природен газ, дизайн, производство и поддръжка на самолети с общо предназначение, топене на редкоземни метали.
Въздушните товарни операции трябва да се контролират от китайска страна, като единично чуждестранно участие не може да превишава 25 процента, според списъка.