Френският министър на околната среда Сеголен Роаял се стреми да заложи в новия енергиен закон изискването всички нови публични сгради, включително и тези, чието строителство се субсидира от държавата, да са енергийно позитивни, пише онлайн изданието euractiv.com.
Законът за енергийния преход във Франция беше приет наскоро, но вече претърпя първите промени – заложени са нови цели за строителството, посочва изданието. Роаял се надява да успее да прокара и това изменение, когато започнат обсъжданията през октомври.
Енергийно позитивните сгради трябва да произвеждат повече енергия, отколкото потребяват, за една година. Това изисква строителството да е с високо качество на изолациите, както и да се вложат инсталации за генериране на електричество, например соларни панели.
В момента енергийно позитивните сгради във Франция са само 288, така че изпълнението на целта на Роаял със сигурност ще се отложи във времето.
В закона е предвидено понижение на вредните газове във Франция с 30 на сто до 2030 г. и на потреблението на енергия с 50 на сто до 2050 г. в сравнение с 2012 г. Страната планира да генерира 32% от енергията си от възобновяеми източници към 2030 г. и да намали наполовина енергията, произвеждана от ядрени електроцентрали, до 2025 г.
Целите са изключително амбициозни на фона на фискалните и икономически проблеми, с които се бори страната, още повече, че тя се отдалечава и от изпълнението на целта за подобряване на енергийната ефективност с 20 на сто към 2020 г.