Добрите икономически новини, повишеното бизнес доверие и укрепващият трудов пазар повлияха положително на настроенията на пазара на имоти във Великобритания, а липсата на нови жилища продължи да повишава цените до рекордни нива.
Между април и май цените на имотите в страната са нараснали с цели 3,9% след понижението от 0,3% месец по-рано и значително над пазарните очаквания за увеличение от 0,7%. За тримесечието до края на май цените са се вдигнали с 8,7%, повече от покачването с 8,5% през предходното тримесечие, сочат най-новите данни на ипотечната компания Halifax, цитирани от WBP Online.
Подобна тенденция отчетоха по-рано през тази седмица и от Nationwide, според чиито данни годишният ръст към май е 11,1% - повече от повишението от 10,9%, регистрирано за една година до края на април. Майският ръст е и най-силният от 2007 г.
По-рано през седмицата Английската централна банка съобщи, че броят на одобрените ипотеки се се понижил до деветмесечно дъно през април. Забавяне на ипотечния пазар може да означава отдалечаване от пиковете, достигнати по-рано през годината, въпреки че темпът на поскъпване на жилищата продължава да се ускорява заради ограниченото предлагане на нови имоти.
Може да се очаква и допълнително забавяне в идните месеци предвид заявлението на Lloyds Bank, че ще затегне условията за отпускане на ипотеки за имоти на цена над 500 хил. паунда, както и че ще одобрява отпускането на кредити на домакинства само в случай, че заемът надхвърля годишните им доходи не повече от четири пъти. Според кредитора новата схема ще засегне около 8% от кредитирането на компанията в Лондон.
Преди дни Европейската комисия призова Великобритания да вземе мерки за овладяването на бързото покачване на цените на имотите в страната.
В годишните си препоръки към страните членки на ЕС от Брюксел казват, че британското правителство трябва да помисли за повишаване на данъците върху по-скъпите имоти, за коригиране на схемата за гарантиране на кредити Help to Buy, за ограничаване на рисковете, свързани с високата ипотечна задлъжнялост и за строителството на повече жилища, за да се осигури дългосрочна икономическа стабилност.