Нова вълна от азиатски инвестиции в имоти се отправя към Европа и в частност към Великобритания. Основният фокус е върху строителството, коментира Терънс Танг, управляващ директор на Colliers International в Сингапур, цитиран от онлайн изданието propertyeu.info.
Увеличаващият се брой азиатски строители, които стъпват в континентална Европа и Великобритания, представлява третата вълна от азиатски инвестиции, допълва Танг. „Когато за първи път азиатски инвеститори дойдоха в Европа, те се фокусираха изцяло върху Лондон“, допълва той.
Първоначално азиатските инвеститори са търсили добра възвръщаемост на безопасните, нискорискови пазари. Първи на водещите пазари стъпиха фирми от Хонконг и Сингапур и бързо бяха последвани от инвеститори от Малайзия, Корея и континентален Китай
Очаква се инвестиционните потоци да се засилят допълнително, след като няколко азиатски правителства разхлабиха регулациите за дейността на застрахователните компании и им разрешиха да инвестират и в чужбина.
Отделно се засилва и интересът към инвестиции в имоти в Европа от страната на богати физически лица. Те са склонни към по-висок риск заради по-добрата възвръщаемост.
Корейските инвеститори например предпочитат сградите с дългосрочни договори за наем, а китайските – с по-краткосрочни договори за наем. Физическите лица пък са фокусирани върху жилищните пазари и търговските имоти, а китайските компании предпочитат строителните проекти.
„Новата вълна инвеститори имат по-различен профил. Те търсят по-висока възвръщаемост и вярват, че е назрял моментът да увеличат инвестициите си на фона на възстановяването на икономиката, допълва Терънс Танг.
През 2012 г. в Лондон доминираха капиталите с произход САЩ, но през 2013 г. водеща роля на пазара на имоти в британската столица имаха азиатските капитали. Очакванията са през тази година тенденцията да се задържи, като вероятно ще се увеличат и американските вложения, както и ще се засили присъствието на опортюнистични инвеститори.
Азиатските инвеститори в имоти избират Великобритания като отправна точка за навлизането им в Европа заради прозрачността на пазара, данъчната система и лесният начин за влизане и излизане от пазара.