Румъния, която използва рекордно ниски лихвени проценти, за да възстанови опустошения си от икономическата криза жилищен пазар, принуждава купувачи като Влад Попеску да се откажат от евтините ипотеки, деноминирани в евро в името на финансовата стабилност, пише Bloomberg.
През октомври правителството промени условията на въведената преди четири години програма за заеми в евро, като тя вече покрива единствено кредити в местната валута - леята. През последвалите месеци редица банки засилиха отпускането на ипотеки в леи, като през декември те отчетоха рекорден годишен ръст от 90%.
Румъния осигурява гаранции за 4,2 млрд. евро за ипотеки, отпускани на купувачи на първи дом като Попеску. Правителството се надява, че кредитополучателите в страната ще приемат по-високите първоначални вноски в замяна на заеми в местна валута, разходите по които няма да скочат, ако леята поевтинее рязко спрямо еврото. В случая с Попеску тази схема работи.
"Свикнах с идеята", казва Попеску, който първоначално искал заем е вро за двустайния си апартамент за 60 000 евро в Букурещ. След това обаче се спрял на офертата в леи в замяна на държавна гаранция. "Месечната ми вноска се повиши с 300 леи (66 евро), но вече е фиксирана и не очаквам значими промени през идните няколко години", допълва той.
Промените бяха въведени, след като стотици хиляди купувачи на жилища в съседна Унгария теглиха заеми в швейцарски франкове, но бяха ударени тежко от спада на местната валута. Форинтът е поевтинял с около 75% от 2008 г. насам, когато са отпуснати повечето кредити.
Планът гарантира 50% от стойността на ипотеки на стойност до 75 000 евро при 5% първоначална вноска. Така се намалява рискът за банките, което им позволява да отпускат по-евтини заеми. На 8 януари румънската централна банка понижи основния лихвен процент до рекордно ниските 3,75%.
Гаранциите, които само за тази година възлизат на 447 млн. евро, целят и да противодействат на затягането от страна на западните кредитори, които ограничиха отпускането на заеми в евро за дейностите си в Румъния преди излизането на резултатите от стрес тестовете в ЕС през ноември.
От първоначалната четиригодишна програма на румънското правителство са се възползвали около 100 000 румънци, като общата сума на гарантираните от държавата заеми е около 4 млрд. евро.
Към края на миналата година средната ипотечна лихва в Румъния е била 6,11% в сравнение с рекордните 14,76% през 2009 г. За сравнение средната лихва по ипотечните кредити в евро е 5,87% в сравненеи с 9,17% към края на 2008 г.
Средната цена на апартамент в Румъния към края на 2013 г. е била 898 евро в сравнение с над 2000 евро през 2008 г., показват данни от сайта imobiliare.ro.
преди 10 години Хайде мятайте се всички на новата "пързалка"....""Месечната ми вноска се повиши с 300 леи (66 евро), но вече е фиксирана и не очаквам значими промени през идните няколко години"Плащаш повече само заради фалшивото чувство за сигурност и гаранцията нищо да не се променя "през идните няколко години".Тоя Попеску има ли го в действителност или все още е само измислен и пожелателен за някои персонаж? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Средната цена на апартамент в Румъния към края на 2013 г. е била 898 евро в сравнение с над 2000 евро през 2008 г., показват данни от сайта imobiliare.ro. "Поръчвам направо 50 апартамента на тази ценаПо статията работиха: Цветина Борисова, редактор Бойчо отговор Сигнализирай за неуместен коментар