Китайците са най-активните купувачи на луксозни имоти ново строителство в света, посочва се в доклад на консултантската компания Knight Frank.
Китайските купувачи на жилища предпочитат Хонконг, Ню Йорк и Лондон като основни дестинации в чужбина. Висока е и тяхната активност в Сидни, Куала Лумпур и Банкок.
Средната цена за жилище, плащана от китайските купувачи, достига над 2,8 млн. долара, като се търсят предимно жилища с 2-3 спални.
Вторите най-активни купувачи на луксозни имоти ново строителство в света са гражданите на Сингапур, които се насочват към Лондон, Малайзия и Токио. Руснаците са третите най-активни купувачи на луксозно ново строителство, като предпочитат Лондон, Ню Йорк и Монако.
Британците, известни с традициите си да притежават имот в чужбина, също са сред най-активните купувачи на ново луксозно строителство. Най-предпочитаните от тях дестинации са Лазурният бряг, Италия и Ню Йорк, посочват експертите.
Активни на международния пазар на луксозни имоти ново строителство са също гражданите на САЩ, Хонконг, Индонезия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Италия и Индия. Лондон, Ню Йорк, Париж, Женева, Дубай и Монако са сред най-желаните от тях дестинации.
От началото на глобалната финансова криза частните инвеститори засилиха активността си на водещите пазари на първокласни жилища в търсене на убежище за парите си, посочва се в доклада. Оттогава досега цените на първокласните жилища във водещите дестинации, например Дубай и Хонконг, нарастват силно, достигайки дори двойно повишение.
Ценовият ръст се диктува основно от засиленото международно търсене и ограниченото предлагане на водещите пазари, особено Лондон и Хонконг.
Като се има предвид развитието на икономиките в Азия и темповете на формиране на богатството, може да се очаква купувачите на луксозни имоти от Азия да останат водещи играчи в бъдеще. Все по-осезаема роля ще имат и руските и американските частни инвеситори.
Засилена активност се очаква и от латиноамериканските купувачи, най-вече богати лица от Бразилия и Мексико.
Държавите от Южна Европа, които изпитват затруднения с бюджета, разчитат много на засилената активност на купувачите на имоти извън държавите от Европейския съюз. Гърция, Испания и Португалия приеха специални законодателства, съгласно които частните инвеститори в имоти на определена стойност получават разрешително за пребиваване в страните.
Турция също разшири списъка си с държави, гражданите на които могат да купуват имоти в страната без ограничения. Чуждите собственици на имоти могат да получат разрешително за пребиваване за срок от една година, а след пет години пребиваване в страната биха могли да кандидатстват и за гражданство.