Лидерите на държавите от еврозоната обмислят сериозна промяна в приватизационната програма на Гърция, с която по-голямата част от имотите, предвидени за раздържавяване, да бъде прехвърлени към базиран в Люксембург холдинг, управляван от чуждестранни експерти, съобщава Financial Times.
Планът, изложен в доклад на Европейския механизъм за стабилност, представен на кредиторите на южната ни съседка, цели да избегне бюрокрацията в приватизационната агенция в Атина, която трудно изпълнява поставените цели.
Идеята предвижда новият холдинг да управлява портфейла от имоти без намесата на гръцкото правителство, включително да набира средства срещу обезпечение с цел изплащане на държавни задължения или подобрения на някои от имотите, много от които в момента са непривлекателни за частните купувачи.
Гръцкото правителство се предвижда обаче да запази контрола си върху имотите и решението за продажбата в крайна сметка ще бъде в ръцете на Атина.
Сегашната програма за приватизация на имоти в Гърция обхваща около 80 000 държавни сгради, туристически съоръжения и парцели. До момента обаче са сключени минимален брой сделки заради проблеми, свързани с установяването на собствеността, правилата за зониране и получаване на разрешителни от страна на археологическите власти.
Изгледите активите да бъдат прехвърлени на чуждестранна компания вече предизвикаха бурни реакции в Атина. Крайната левица Syriza, която е основната опозиционна партия, определи плана като "удар срещу суверенитета и достойнството на нацията".
Според участници в изготвянето на доклада той се радва на сериозна подкрепа от страна на Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ), както и от Финландия, но Европейската комисия е по-скептично настроена.