Пазарите на имоти в Азиатско-тихоокеанския регион отчитат смесени резултати, но се отчитат резки разлики в обема на инвестициите и активността за различните видове имоти, според изследване на Jones Lang LaSalle за пазарите на офиси, търговски площи, промишлени и жилищни имоти и хотели през изминалото тримесечие, обхващащо 20 ключови града в региона.
"Китай се забавя на фона на опитите на правителството да осигури преход към модел на растеж, движен от потреблението", посочва се в доклада, цитиран от онлайн изданието World Property Channel.
В същото време Япония се възстановява, след като през април правителството обяви мащабна програма за стимули, целяща да даде тласък на икономиката, която е в стагнация от две десетилетия. Страната отчита годишно увеличение от 78% на обема на инвестициите, като на нея се пада една трета от активността в региона през тримесечието.
Инвестициите в Хонконг обаче намаляват с 50% спрямо предхоното тримесечие след въвеждането на по-висок гербов налог през февруари. Близо 85% от сделките в региона през второто тримесечие са от местни инвеститори.
Като цяло за периода в имоти в региона са инвестирани 33 млрд. долара, или с 18% над нивата, отчетени през същия период на миналата година. Най-силна е активността в Япония, Австралия и Китай. През първото полугодие общият обем на инвестициите възлиза на 60 млрд. долара, или с 21% повече от първите шест месеца на 2012 г.
Пазарът на офиси под наем се забавя, като общото нетно усвояване намалява с 26% на годишна база и в момента е с около 20% под средните тримесечни стойности за последните три години. На Китай и Индия се падат около 80% от общото усвояване.
При търговските имоти наемите регистрират леко повишение от 0,5% до 2,5% спрямо предходното тримесечие с изключение на Индия, Сингапур и Австралия, където те са почти без промяна.
При жилищните имоти също има нулев или минимален растеж от 0,5 до 4% спрямо предходното тримесечие.