Рисковете пред пазара на имоти в Швейцария са продължили да се увеличават през второто тримесечие на годината, предупреждават от UBS, цитирани от Bloomberg. Това повдига въпроса доколко властите в страната са направили достатъчно, за да предотвратят прегряването на пазара, уточняват от агенцията.
Индексът на UBS, който отчита вероятността от балони на пазара на имоти в страната, е нараснал до 1,2 пункта през второто тримесечие от 1,17 пункта през първите три месеца на годината. Ниво над 2 пункта индикира балон.
„Рисковете продължават да се увеличават“, коментират Матиас Холзи и Клаудио Сапутели от UBS в Цюрих, като допълват, че „рискът от ценови балон ще се повишава през следващите тримесечия“.
В последните години цените на жилищата в Швейцария рязко се увеличиха заради евтините ипотеки и засиления интерес от страна на чуждестранни купувачи, които считат пазарa в страната за безопасна дестинация. Търсенето пък поддържа темповете на ръст на строителната индустрия, която през миналата година се е разширявала по-бързо, отколкото цялата икономика на страната, сочат правителствени данни.
И през това тримесечие строителството продължава да е основен двигател на швейцарската икономика. Според данни на UBS обемът на ипотеките през второто тримесечие се е повишил с 4,3% на годишна база, като е надвишил размера на разполагаемите доходи на домакинствата с 1,4%.
Най-рисковите региони според банката са Цюрих, Женева, Лозана, Люцерн и Цуг.
В последните месеци и централната банка започна периодично да алармира за рисковете пред икономиката, които поставя горещият пазар на имоти. Преди няколко месеца институцията реши да бъде активиран и специален капиталоф буфер, с което се надяваше да бъде охладено кредитирането за сектора на имотите.
Вчера вестникът Schweiz am Sonntag съобщи, че е възможно централната банка да поиска разрешение от правителството този капиталов буфер да бъде повишен. В момента той се изчислява като 1% от рисково претеглените активи на банките, като се отделя, за да предотврати евентуални загуби от проблемни жилищни ипотеки.