Земята в африканските градове става все по-оскъдна, което накара местен строител да се захване със строителството на един от най-луксозните квартали в Африка, известен отдавна като място за почивка, пише Wall Street Journal.
Колибите, които в миналото осейваха крайбрежната ивица, отдавна са заменени от строителни фургони. Семействата, които живееха тук, са изселени. През последните 4 години ливанско-нигерийска строителна компания разчиства брега и освобождава земя за алеи за бягане, яхтени пристанища и апартаменти с хеликоптерни площадки за 250 хил. заможни нигерийци.
Новият град, който ще носи името "Eko Atlantic", е емблематичен за един процъфтяващ бизнес в Африка, където строителите издигат изолирани градчета за най-богатите обитатели на най-бедния континент в света.
Строителят Жилбер Чагури, основател на нигерийската Chagoury Group, е образец на заможната класа в Африка: освен че е приятел на Бил Клинтън и подпомогна финансово президентската му кампания през 1996 г., той е и посланик, а една от галериите в Лувъра е кръстена на него и съпругата му.
С помощта на финансиране от френски банки, привлечени от бързия растеж в Африка, 67-годишният Чагури иска да увенчае кариерата си с най-колосалния имотен проект в Западна Африка.
На този континент се намират най-бързо развиващите се градове в света. В момента в тях живеят около 450 млн. души, като броят им се очаква да се утрои през следващите 40 години.
На фона на намаляването на земята чуждестранните инвеститори строят нови градове в гори, полета и даже върху депа. Инвеститорите очакват големи печалби от продажбата на жилища, офиси и търговски обекти. Критиците на тези проекти обече посочват, че те по никакъв начин няма да облекчат жилищната криза, от която страда по-голямата част от населението. В Лагос малцина ще могат да си позволят апартаментите в "Eko Atlantic".
В същото време някои от гигантските проекти изпитват затруднения. Московската Renaissance Capital Financial Holdings Ltd. планира да построи град за 62 хил. души на мястото на плантация за кафе край Найроби, Кения, както и проект с подобни размери близо до столицата на Гана.Renaissance има спор с акционерите в плантацията, а проектът в Гана е блокиран заради спорове между местни вождове, които не могат да се разберат кой е собственик на парцела.
China International Trust and Investment Corp. построи град за 3,5 млрд. долара за 500 хил. души близо до столицата на Ангола. Той обаче все още е празен, тъй като правителството не може да продаде апартаментите, струващи по 200 хил. долара, на хора с годишен доход на глава от населението от средно около 6 хил. долара.
преди 11 години "Той обаче все още е празен, тъй като правителството не може да продаде апартаментите, струващи по 200 хил. долара, на хора с годишен доход на глава от населението от средно около 6 хил. долара."Още едни *** като българските "бизнесмени". :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Къде е Нигерия.. къде е България...Поистървали са я малко... въпреки че в основите си навсякъде процесите са еднакви: "През 2003 г. властите в Лагос се обръщат към бизнесмена с молба за помощ." !! - и "тук" както и нявсякъде по света, все помощ от "бизнесмени" се търси, в замяна на всичко от което може да се "изкарат" лесно големи пари! отговор Сигнализирай за неуместен коментар