Събарянето на изоставените жилища е единственият начин Детройт да бъде спасен и пазарът на имоти в града отново да заработи нормално, посочва Уилям Пулти, основател на PulteGroup Inc., цитиран от Bloomberg.
Компанията в момента участва в проект на неправителствена организация за събарянето на 10 многофамилни жилищни сгради в югоизточната част на града. „Опитваме се да елиминираме напълно лошото влияние на старите и разрушени сгради“, коментира той. „Може да се събарят къщи тук и там, но ако се събори всичко изоставено в един квартал, ето това вече ще има значение“, допълва експертът.
Жилищните пазари в Детройт и други градове в САЩ със затихващи функции, като Кливланд и Бъфало, страдат отдавна заради изоставените и полуразрушени сгради, които отблъскват потенциалните купувачи.
Същевременно заради изоставените имоти се намалява и данъчната база, което свива приходите в хазната, а разходите за всички комунални услуги, за полицията, пожарната и за поддръжка в най-добрия случай остават същите.
Освен с недостига на приходи, местните власти се сблъскват и разрастващата се престъпност в кварталите с огромно струпване на изоставени жилища. В някои квартали в момента се обитават само по една или две къщи, а останалите са или унищожени от пожари, или от крадци.
От Pulte Capital Partners LLC изчисляват, че е необходимо да бъдат съборяни по13 хил. жилищни сгради в Детройт годишно и да се работи по „разчистването“ на няколко квартала едновременно. „Така ще се повишат оценките на обитаваните имоти. Трудно е да накараш хората да инвестират на място, което изглежда сякаш като преминало през война“, коментират от фонда.
През подобен процес премина предградието на Филаделфия Ню Кенсингтън, както и районът на Южен Бронкс в Ню Йорк, отбелязва информационната агенция. За някои обезлюдаващи се градове събарянето на изоставените имоти дори се е превърнало в традиционна практика за „прочистване“, а все повече бизнес групи усилено лобират за политики в тази посока.