Строителството на амбициозния проект за бизнес комплекс в Москва отново е в пълен ход, след като преди кризата беше замразено за известно време. Ако всичко върви по план, до края на 2014 г. в руската столица ще се намират четири от най-високите сгради в Европа, пише The Wall Street Journal.
Архитектите и строителите на възродения бизнес квартал, известен още и като "Московското Сити", се надяват 11-те сгради да бъдат завършени до края на следващата година. Така на фона на историческия център на руската столица и жилищните блокове от комунизма ще се появят нови 3 млн. кв. м съвременни и луксозни бизнес, жилищни и търговски площи, което е почти два пъти повече от площта на лондонския "Канари Уорф".
Строителството на няколко от полузавършените сгради беше възобновено едва през миналата година. Най-забележителният проект е небостъргач с височина 360 м, който ще надмине неотдавна завършената в съседство Mercury City Tower - най-високата сграда в Европа в момента (338 м).
В края на миналата година Japan Tobacco International купи пет етажа в Mercury City. Pfizer Inc., General Motors Co. и VTB Bank също са сред големите наематели в бизнес квартала.
Проектът, замислен още през 1992 г. с цел да облагороди един от най-непривлекателните райони на руската столица, навлезе в първоначалния си етап през 2004 г., когато московският кмет и любител на небостъргачите Юрий Лужков преряза лентата на първата кула и обеща комплексът да се превърне в "зашеметяващо и съвременно сърце на новата Русия", когато бъде завършен.
Нещата обаче не потръгнаха по план. Шест години след като направи това грандиозно обещание, Лужков бе свален. Наследникът му Сергей Собянин определи грандиозната схема, която имаше само три завършени проекта, като "грешка на градското планиране". Същевременно настъпи и кризата, като плановете за финализиране на цялостното строителство през 2007 г. не се осъществиха.
Високите цени на петрола обаче ускориха икономическото възстановяване на Русия и помогнаха за съживяването на проекта. Новият кмет разреши строителството да продължи, но с една малка жертва – наложи се мащабите да бъдат свити. Плановете за изграждането на кула от 114 етажа и за преместването на кметството и парламента в комплекса също няма да се реализират.
Според представители на местната власт общата стойност на проекта ще бъде между 12 и 15 млрд. долара, като по-голямата част от финансирането е осигурена от водещите три банки в Русия - Sberbank, VTB и Alfa Bank.
Вижте поглед към Московското Сити в галерията.
преди 11 години По принцип няма лошо страна като Русия да си позволи 12-15 млрд. долара хвърлени за мегаломански административни сгради, но ако ги бяха инвестирали за развитие на някоя промишленост или технология и бяха постигнали някакъв пробив, щях да съм впечатлен мнооого повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Световен...такъв трябва да стане Москва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Определено имаш чувство за хумор. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Плюс това Москва си е важен финансов център....на Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ти Веско, като ти гледам коментарите тук и там - дали не се казваш всъщност Василий :)Нямам лоши чувства де... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Чудесен град е Москва. Крайно време е да стане е важен финансов център. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В Русия никога нищо не върви по план! Така, че ще поживеем и ще видим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар