IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Жилищата в България са надценени

Рискът при покупка в момента е много голям, коментира проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки от Ohio State University

13:35 | 20.12.21 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Жилищата в България са надценени по много показатели и e въпрос на време този балон да се спука. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки от Ohio State University, в предаването „ИмоТиТе“.

"Съветът ми към купувачите е: изчакайте, жилищата в България няма да свършат. Винаги в историята е имало и ще има предлагане. Не скачайте с главата надолу, без да знаете колко е дълбоко", коментира Петров.

„Разумното решение е да се плаща наем. Рискът при покупка в момента е много голям“, допълни експертът.
По думите му индикатори като цена спрямо наем, цена спрямо доход и наем спрямо ипотечна вноска показват, че жилищата в България са надценени.

Към това може да си прибави и бързият ръст на жилищното кредитиране напоследък, който изпреварва ръста на брутния вътрешен продукт, добави той. 

Привържениците на тезата, че в София няма имотен балон, дават пример с увеличението на средната заплата, което в последните 7 години изпреварва поскъпването на имотите. По данни на НСИ от 2015 г. досега средната заплата в столицата се е увеличила с 80% (от 1150 на 2073 лв.), а цените за същия период са нараснали с 57% за новото строителство и с 66% за съществуващите жилища, уточни Петров.

„Аргументът е частично валиден. Той показва, че жилищата през 2016 г. са били 3 пъти надценени, а сега са около 2,8 пъти. Още тогава сме били в зоната на балона“, каза той.

Дори да приемем, че в България има 20-30% сива икономика и че реалните доходи са по-големи от официалните данни, това няма да промени коренно изводите, обясни проф. Красимир Петров.

България често се дава за пример като страна с ниско ниво на задлъжнялост. Общият размер на жилищните кредити в страната по данни на БНБ е 13,7 млрд. лв. към края на октомври т.г., което представлява малко над 10,5% от БВП. За сравнение, в страни като Чехия този показател е около 25%, в Германия – над 40%, в САЩ, във Великобритания и скандинавските държави - между 50 и 100%, коментира още той.

Вижте целия разговор във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
ZLOSTER
преди 2 години
Абсолютно съм съгласен, това което написах само илюстрира колко са не състоятелни твърденията на професора, който си вади изводи от състоянието на пазара на наеми при положение, че този пазар всъщност съществува за едва 20% от всички жилища. Според мен извода е че пазара за наеми е силно подценен и би трябвало там да се види какви са причините за това, а не да се вадят генерални изводи за пазара на имоти в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
Cookie
преди 2 години
Цени под 1000 евро повече няма да виждаш, Голяма занимавка е цялото това нещо. Сроковете са от 2 до 4г. Ако нямаш 200 евро печалба на кв.м. не влизай. Хора също няма и цените са в небесата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 3
Cookie
преди 2 години
Цени под 1000 евро повече няма да виждаш, Голяма занимавка е цялото това нещо. Сроковете са от 2 до 4г. Ако нямаш 200 евро печалба на кв.м. не влизай. Хора също няма и цените са в небесата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
melon
преди 2 години
Абе истината е, че в момента цените се вдигат. Може ли да паднат - може. Хората са притеснени от инфлация, липса на доходност от депозити и гледат да паркират парите. Тъпо е, че жилищата са обект на спекулации - вместо хората да живеят в тях, се превръщат в тип сейфове. Ама за жалост, това са реалностите. Особено в градовете, където има работни места.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 4
ZLOSTER
преди 2 години
Всичко което каза проф. Петров за мен е някаква надежда за хора които вярват в чудеса. Защото ако средната цена на жилищата във Варна е 800 евро/м2 от които 20% е ДДС остават 667 евро/м2 в които има една строителна стойност около 400 евро/м2 а като се включи разхода за земя който е около 140 евро/м2 (евроват равностойност на обезщетение 26%) остават за строителят чисто 127 евро/м2 или приблизително 19%, които не са никак много ако има банково финансиране и се отчете прекалено дългият инвестиционен процес в България който от старта на ПУП до акт 16 може да се проточи над 5 години.Та който иска да вярва на професора, че жилищата са надценени 3 пъти както твърди професора и би трябвало да струват 222 евро/м2 . без ДДС във Варна.Моята лична прогноза е , че при галопиращите цени на материалите и на труда изведнъж може да се окаже, че жилищата са скочили двойно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Какво да давам ...човека го казва ясно и категорично .От къде по адекватна позиция ?Ако и доктор на икономическите науки от Ohio State University, не Ви се струва нещо сериозно слушайте брокерките от Адрес,Имотека,Бългериън Пропъртис,Тихомир Тошев от Кредит център и целия синджир който пее в хора за високите цени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 6
zelka007
преди 2 години
малиии ... нкавраков ти си човека тука ... :))) ... давай ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още