Свръхактивността при жилищното кредитиране крие рискове, свързани с неспособността на хората да преценяват добре финансовите си възможности. Месечната вноска по кредита не трябва да надвишава 30-40% от дохода, въпреки че банките в България позволяват това съотношение да надхвърля 50%. Около това мнение се обединиха в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Борислав Гостев, ръководител „Управление на търговски партньори“ в ОББ, и Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „Кредит център“.
Тази година се очертава да бъде рекордна за жилищното кредитиране в новата история на България. По данни на БНБ за периода януари-септември са раздадени жилищни кредити на обща стойност 3,8 млрд. лв., което е с 39% повече от същия период на 2020 г. и с 44% повече от 2008 г. - най-силната година за ипотечното кредитиране преди световната финансова и икономическа криза, стана ясно още от дискусията.
Специално за младите хора съветът ни е вноските им по всички кредити да не надвишават 30% от доходите, уточни още Тихомир Тошев.
„Те са в началото на кариерното си развитие и искат да грабят от живота с пълни шепи. Нека младите не се поддават на емоциите и да бъдат внимателни, когато задлъжняват за 25-30 години, каквито са масовите кредити напоследък. Не е нужно веднага да имат 3-стаен или 4-стаен апартамент в центъра на София“, добави той.
Купувачите не трябва да забравят, че имат и разходи за прехвърлянето на имота, както и че в последните две години значително се оскъпиха ремонтните дейности, уточни Борислав Гостев.
Според Тошев хората с по-ниски доходи започват да се „мръщят“ на текущите цени на жилищата и да излизат от пазара. „Обикалят 2-3 месеца и виждат, че с парите, с които разполагат, не могат да купят това, което искат. Засега тези хора са малко, но нарастването на тази група ще покаже, че балансът между цени и доходи е нарушен“, обясни той.
Вижте целия разговор във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 2 години Това добре! Но купувачите на зелено да не забравят урок, даден им преди дни:https://***.flagman.bg/article/254082От близо година строителството на затворения комплекс Свети Йоан 2 в Созопол е замразено, нямаме представа какво ще е бъдещето!Според информационната табела Свети Йоан 2 е трябвало да бъде завършен през 2020 година, но 12 месеца по-късно си стои на груб строеж, от инвеститора Свети Йоан 2 ЕООД, собственост на Николай Ламбуров, няма и следа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някои банки предлагат ипотечни вноски минаващи 65 % от месечния доход - не ми се мисли тия хора под какъв стрес са. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Човекът на снимката управлява Кредит Център и има голям интерес ипотеките му да вървят и да има кредитиране на имоти.Обръщаме поглед върху ликвидността,и процесите на глобално ниво,които имат пряко въздействие върху имотните цени и ипотеките .И защо ликвидността се затяга толкова много, когато централните банки по света предимно все още не са в режим на затягане?Единият отговор е доларът. Зелените пари продължават да бъдат глобалната резервна валута. По-силният долар намалява покупателната способност на ликвидността, налична в други валути. Когато доларът поскъпва, глобалната ликвидност има тенденция да се затяга. Когато други централни банки се опитват да издържат и казват, че ще останат по-облекчен за по-дълго (сегашната политика на Европейската централна банка), но инвеститорите вярват, че Фед, когато казва, че ще се затегне, ще го направи, това привлича ликвидност към долара и стяга ликвидността за всички. Това се случва. След дълго двупосочно пътуване доларът вече струва почти точно това, което беше в началото на миналата година, преди пандемията. Това е вярно, независимо дали използвате индекса на долара, в сравнение с основните валути, или индекса на долара на Bloomberg, който също включва основните нововъзникващи валути. Ралито на долара доведе до затягане на глобалната ликвидност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар