Целта на проекта SHEERenov е да разработи и тества модел за предоставяне на интегрирани услуги за енергийно обновяване на жилищни сгради. Изпълнението му ще подкрепи планирания от българското правителство преход от сегашния модел на 100% публично финансиране на проекти за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради към пазарно ориентиран модел със съфинансиране от собствениците. Това съобщи Адриан Балачи, директор на Асоциацията за глобален екологичен и социален бизнес, базирана в Унгария, в ефира на предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Проектът е на Столична община в партньорство с регионалното министерство, Българската фасилити мениджмънт асоциация, Естонския съюз на жилищните асоциации и частни компании. Финансира се по програма „Хоризонт 2020“ на ЕС. Ще бъде разработен финансов модел, подкрепен от гаранционен фонд. Това ще позволи предоставянето на евтини и достъпни кредити за сдруженията на етажна собственост, които планират сградно обновяване, обясни Балачи.
Моделът няма да натовари домакинствата с ниски доходи, тъй като повечето собственици в България ще плащат между 50 и 100 лв. на месец, каза гостът. Той добави, че този модел се прилага успешно в Унгария и Естония.
„В Унгария този модел беше въведен още през 1997 г., като гаранцията се е осигурявала от Международния валутен фонд. А в Естония шведска търговска банка кредитира многофамилните сгради, като си партнира с фасилити мениджмънт асоциация“, коментира гостът.
В момента Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни блокове в България е затворена за кандидатстване и не се знае кога ще бъде отворена. При това положение вариантите са собствениците да финансират обновяването със собствени средства или с кредити от търговски банки.
Новият финансов модел за достъпни заеми се очаква да бъде разработен и пуснат в момент, когато българската държава постепенно ще се откаже от пълното поемане на разходите за обновяване на сградите. В Националния план за възстановяване и устойчивост се предвижда за определен тип сгради държавата да поема 85% от тези разходи, а другите 15% да се осигуряват от собствениците на жилища.
Повече по темата може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 години khao, то тогава ГЕРБ нямаше. По времето на царчето или бат'Серги беше. Сега си спомням детайлите, един по един. Боже, колко бързо минава времето... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това не е еко-зелена програма, а корупционна схема на твоите хора от Герб... нека да не бъркаме термините! Не е работа на Държавата ремонта на частни имоти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Действителен случай, далечната 200х година.Отивам да кандидатствам по подобна програма, дадоха ми една купчина листове за попълване. Почнах аз един по един, чак в предпоследния имаше следния текст: 'сумата, платена от Вас ще бъде върната след одобрение от наша страна'? Хех. Поразпитатах как става одобрението - оказа се, че ремонтът трябва да се изпълни от 'наши' фирми на 'наши' цени! И въпреки това - гаранция нямало!!!Поразговорихме се с познати, оказа се, че познат на мой познат се занимава с това - външна изолация, фуги и дограма. За 1/3, 33% от цената на еко-зелената програма след 2 месеца всичко беше готово! НЯМА бюрокрация, няма АКО се одобри от наша страна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар