Технически паспорти на старите сгради частна собственост ще се изготвят при извършване на строителни и монтажни работи, които обхващат целия строеж и за които се изисква издаване на разрешение за строеж, както и при строителни дейности, които обхващат част от строежа, но засягат конструкцията му.
Това предвиждат предложените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството промени в наредбата за техническите паспорти на строежите.
Поправките са публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации Strategy.bg. Крайният срок за изпращане на становища е 2 август.
Досега наредбата предвиждаше техническите паспорти да са задължителни. Крайният срок за изготвянето им, след неколкократно удължаване, беше края на 2022 г.
С тези поправки на практика отпада задължителността на техническите паспорти. Ако санирането обаче бъде масовизирано, повечето сгради ще се сдобият с такива.
За публичните сгради, собственост на държавата и на общините, срокът за паспортизация се отлага с 10 години – до края на 2032 г.
преди 3 години По-скоро как се избягва да се работи.И сега ще продължите да обитавате опасни коптори, докато се разпадат над главите ви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Браво на министър Комитова! Не много шумна, дейна, пипа, където трябва както трябва. За няма и 3 месеца показа как трябва да се работи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар